Vojvodina i Beograd tri puta bogatiji od ostatka Srbije

Više od polovine zaposlenih u Srbiji radi u dva grada - u Beogradu i Novom Sadu.

U regionu prestonice stvara se skoro 40 odsto svega u Srbiji, dok Južna i Istočna Srbija u bruto domaćem proizvodu učestvuju sa 13,8 odsto. Trend sve većih regionalnih razlika ne napušta Srbiju i pored godina politika usmerenih na nihovo smanjenje. U odnosu na Evropsku uniju, beležimo zaostatak svih regiona.

Izveštaj o regionalnom razvoju Ministarstva privrede otkriva da je Beogradski region 2009. godine bio na nivou od 65 odsto razvoja Evropske unije. Do 2013. godine, a to su poslednji raspoloživi podaci, pao je na nivo od 60 odsto. Privredna razvijenost Beogradskog regiona 2009. godine je bila 1,5 puta manja od regionalnog proseka 27 članica EU, a već 2013. godine je zaostajao 1,7 puta.

"Kompletno područje Jugoistočne Evrope se po ekonomskoj snazi nalazi ispod polovine Evropske unije", stoji u izveštaju.

Srbija se nalazi na 35 odsto evropskog proseka, Bugarska na 47 odsto, Rumunija na 49 odsto, Slovenija na 80 odsto, a Hrvatska na dve trećine. Dispariteti unutar regiona su, međutim, različiti. U Srbiji su veći - odnos je 2,9 prema jedan. U Sloveniji i Hrvatskoj su 1,5 i 1,8 prema jedan. Najveće regionalne ekonomske razlike su u Rumuniji, 3,8 prema jedan.

U prevodu, razvijeni regioni, Beograd i Vojvodina, tri puta su bogatiji od juga i istoka. Zakoni slabo motivišu nerazvijene da se "popnu" na lestvici, a posebno su "uljuljkani" zbog činjenice da imaju siguran transfer iz republičkog budžeta. Novac koji dobijaju, dovoljan im je za isplatu plata, tako da o kapitalnim investicijama i privlačenju ulagača ne razmišljaju mnogo.

Šef projekta u Nemačkoj organizaciji za međunarodnu saradnju GIZ, Aleksander Grunauer, smatra da taj model nije dobar.

"Do sada su nerazvijene opštine nacionalnom kategorizacijom svrstavane u takozvana devastirana područja i one su imale privilegovane pristupe nacionalnim transferima. Dobijali su više novca, a mogli su da računaju i na jeftinije pozajmice. U redu je da se siromašnima pomogne. Međutim, taj sistem preraspodele sredstava ima grešku", kaže Grunauer.

Kako kaže Grunauer,  greška je u tome što se na taj način lokalne vlasti stimulišu da se ne ponašaju odgovorno, jer se "srozavanje" opštine na nivo devastirane nagrađuje većim transferom sredstava iz republičkog budžeta.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • V

    19.08.2016 17:25
    -
    Problem je s kim se Vojvodina u ovom slucaju poredi. U poredjenju sa Juznom Srbijom pa naravno da je razvijena, taman posla da nije, ali do pre 20ak godina, Vojvodina je bila po razvoju na nivou Hrvatske, a gde je danas u odnosu na Hrvatsku? Novosadjani, nekad ste imali plate nesto manje od Rijecana a na slicnom nivou kao Zagrepcani i znatno iznad Beogradjana. Kolike su vam danas plate i kako se sada rangirate u odnosu na Zagrepcane i Beogradjane? O vasim novcanicima se radi.
  • Vojvodjan

    18.08.2016 20:01
    -
    Vojvodina mora biti razvijeni region iz istorijskih i drugih razloga. Morala bi biti bogatija i od Beograda, kao što u Italiji je sever bogatiji od Rima. No, Vojvodina je jedva ponovo svrstana u razvijene regione i to samo zato sto je juzna Srbija zaista dibidus. Vojvodina je potpuno osiromasena, opljackana i ponizena i iako najvize izvozi, a uvozi manje od Beograda, ipak zivi znatno losije. Nesto u toj racunici ne štima, a Vojvodjani ćute i trpe
  • Norma Lan

    18.08.2016 14:14
    Statistika...
    A da probamo drugačije: izbaciti JP i državne ustanove, uporediti samo privredu prema broju stanovnika!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

AIK banka pripojila Eurobank direktnu banku

AIK banka je saopštila da je završila proces pripajanja Eurobank direktne i od danas spojena banka posluje pod novim imenom AikBank ad Beograd i sa novim vizuelnim identitetom.