Kako da dobijete minimalan račun za grejanje
Ipak, sredina oktobra će stići veoma brzo, sto znači i početak grejne sezone. U mnogim domaćinstvima već se pravi računica – kako pregurati predstojeću zimu sa što jeftinijim računima za grejanje.
Građani koji žive u soliterima mogu da biraju ili centralno grejanje, ako ga imaju, ili eventualno da se greju na električnu energiju. Verovatno će najjeftinije grejanje kao i prethodnih godina biti grejanje na drva i najjeftinije vrste uglja, na lignit.
Smilja Čubrović, vlasnica stovarišta "Kreka" na Dorćolu kaže da se još uvek ne kupuje ugalj u većim količinama. “Prvo priprema za školu, pa zimnica, a onda grejanje”, dodaje Smilja.
Kaže da se najviše traži kameni ruski, Banovici, sušeni Vreoci. To su najtraženiji ugljevi na stovarištu. “S obzirom na to da je cena ostala ista još od pre tri godine nećemo je menjati sve dotle dok rudnici ne uvećaju cene”, dodaje ona.
Cena uglja ide od 11.300 dinara po toni za domaći sušeni, pa do skoro 20.000 za kameni ruski. Procenjuje se da je za objekat od 100 kvadrata potrebno oko pet tona uglja po sezoni. Za to vreme oni koji zive u stanovima imaju fiksnu cenu.
Jelica Putniković kaže da je potrebno preći na grejanje po utrošku, a ne po kvadratnom metru? “Radi se o tome da se do podstanice dovede toplotna energija, tu elektrane stave merač, u zgradama na svakom radijatoru postoji merač. Neka firma bi trebalo da to objedini, izračuna koliko je ko merača stavio u stan, da to očita i da se na osnovu toga izračuna koliko koji stan troši”, ističe Putniković.
Iz Službe za informisanje Skupštine Beograda rečeno je da u ovom trenutku nema naznaka da će doći do promene cene toplotne energije u prestonici.
Mesečna cena grejanja stana od 60 kvadrata
- TA peć (samo noću) - 4.500 dinara
- TA peć (dopunjavanje danju) - 6.500 dinara
- Drva - 7.000 dinara
- Ugalj - od 7.500 do 8.500 dinara
- Centralno grejanje - 7.000 dinara (svih 12 meseci)
- Grejalica - 10.000 dinara
Komentari 2
uzas
Ing Zoran VUkov
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar