Paušalci ne znaju koliko će plaćati porez

Preduzetnici u Srbiji koji paušalno plaćaju porez još uvek ne znaju koliko će novca za te namene morati da izdvoje za ovu i prošlu godinu.

U Poreskoj upravi za "EurAktiv" je rečeno da su "počele aktivnosti na utvrđivanju visine paušalnog prihoda i donošenju rešenja i doprinosa".

Navedeno je da će do donošenja nove uredbe visina prihoda, porez, kao i doprinosi za socijalno osiguranje paušalaca biti utvrđivanji u skladu sa sadašnjom uredbom o paušalnom porezu. Kako je objašnjeno, početkom oktobra toj instituciji je "omogućena informatička podrška" za utvrđivanje visine paušalnog prihoda, poreskih rešenja i doprinosa i donošenje rešenja za 2015. i 2016. godinu.

Rešenja će biti prvo izdavana poreskim obveznicima koji su počeli samostalnu delatnost i koji su odjavili delatnost prošle ili ove godine, pošto obveznici koji su ranije počeli delatnost mogu da plaćaju porez po poslednjem rešenju koje se dobili.

Iz Ministarstva finansija nije dostavljen odgovor na pitanje kada će biti menjana uredba i kakve su izmene planirane, kao ni podaci o godišnjem prihodu od tog poreza.

Paušalci napamet odvajaju novac

Preduzetnici koji paušalno plaćaju porez, poslednji put su dobili rešenje za 2014. godinu na osnovu koga plaćaju porez do dobijanja novog rešenja, dok oni koji su prijavili samostalnu delatnost tokom 2015. i 2016. nemaju poresko rešenje po kome bi plaćali akontaciju.

Direktor Mreže za poslovnu podršku Dragoljub Rajić je rekao da su poreski obveznici prinuđeni da napamet odvajaju iznose i plaćaju, a da kada rešenja stignu sa zakašnjenjem problem predstavljaju iznosi koji su se u međuvremenu nagomilali.

- Za nekoga ko radi sam ili ima malu firmu sa dva, tri zaposlena, to je ogromno opterećenje jer je teško akumalirati novac - rekao je Rajić. On je istakao da čak i ako preduzetnici plate veći iznos od pretpostavljenog ne mogu uvek dobiti potvrdu da su izmirili porez, na osnovu koje ostvaruju svoja prava, poput zdravstvenog osiguranja.

Rajić je rekao da je praksa u zemljama EU i regionu drugačija, odnosno da obveznik nije dužan da plaća porez bez rešenja, dok je u Srbiji u obavezi da nastave da plaćaju po starom rešenju.

Predsednik Unije poslodavaca Srbije Nebojša Atanacković je rekao za EurAktiv da to udruženje insistira na promenama koje bi bile predvidiljive za poslodavce i ocenio da i država treba da snosi posledice kao i poreski obveznik.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Teme

porez

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

AIK banka pripojila Eurobank direktnu banku

AIK banka je saopštila da je završila proces pripajanja Eurobank direktne i od danas spojena banka posluje pod novim imenom AikBank ad Beograd i sa novim vizuelnim identitetom.