Propao projekat: Gase Tesla banku

Usvajanje odluke o likvidaciji "Tesla štedne banke" biće jedina tačka na dnevnom redu vanredne Glavne skupštine deoničara 14. novembra u Zagrebu.

U februaru ove godine, hrvatski mediji su spekulisali da bi "Tesla banka" mogla da pređe u većinsko vlasništvo firme "RTB Capital", registrovane u Letoniji, putem dokapitalizacije od 20 miliona kuna (2,6 miliona evra). Prema pisanju Tportala, "RTB Capital" je već imao 9 odsto osnivačkog kapitala u "Tesla banci", pošto je u novembru 2015. dokapitalizovao tu finansijsku instituciju sa 952.000 kuna (124.000 evra).

U predlogu odluke o prestanku društva "Tesla banke", predlaže se da se nad tom finansijskom institucijom, u skladu sa odgovarajućom zakonskom regulativom, sprovede "postupak redovne likvidacije". Tom odlukom bi, takođe, bili opozvani i razrešeni dužnosti predsednik Uprave Zvonko Agičić i članica Uprave Dubravka Filipčić, koji bi istovremeno bili imenovani za likvidatore društva "Tesla banka".

Za legitimitet rada tog organa potrebno je prisustvo deoničara koji zajedno imaju deonice koje daju više od 50 odsto plus jedan svih glasova, a da bi odluka bila doneta potrebni su glasovi deoničara koji zajedno raspolažu sa najmanje tri četvrtine osnovnog kapitala "Tesla banke" zastupljenog na Glavnoj skupštini. Ukoliko ne bude kvoruma, sledeća Glavna skupština, sa istim dnevnim redom, biće održana 23. novembra i tada će ovaj organ donositi odluke bez obzira na broj prisutnih deoničara, piše u odluci o sazivanju vanredne sednice.

"Tesla štedna banka" je osnovana kao srpsko-hrvatski bankarski projekat 2011. godine dokapitalizacijom "A štedno-kreditne banke" u Zagrebu, na inicijativu Srpskog narodnog veća, s ciljem, kako je tada navedeno, da se finansijski pomogne povratak srpskih izbeglica u Hrvatsku.

Vlada Vojvodine je, preko pokrajinskog Fonda za razvoj, uložila u osnivanje te banke 1,5 miliona evra, a tadašnja Vlada Srbije, na čijem je čelu bio Mirko Cvetković, uložila je 1,7 miliona evra. Pored republičkog i pokrajinskog fonda za razvoj, u priču su ušle i hrvatske firme: "Zvijezda" sa oko 500.000 evra, "Končar" sa oko 400.000, zatim "Sladorana" Županja, "Đuro Đaković"...

Pokazalo se da je to nedovoljan obim kapitala, da je potrebna dokapitalizacija za koju akcionari nisu bili spremni, tako da je banka od početka radila neprofitabilno, gomilajući gubitke u poslovanju. Tadašnji pokrajinski sekretar za finansije Zoran Radoman je u novembru 2014. izjavio da će akcije Pokrajinskog fonda i Fonda za razvoj Srbije biti prodate za milion evra fondu "B2 Holding AS" iz Osla, odnosno po ceni od 8,73 evra po akciji.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • dule

    21.10.2016 12:43
    Nije propao projekat. Zaiteresovane strane su naše zajedničke pare skrenule u sopstvene džepove. Jeste, naši zajednički gubici su mnogo veći nego što je njihov lični dobitak ali to je nažalost priroda takvog posla. Ovaj projekat se zatvara, ali će već biti osmišljen neki novi koji će imati istu namenu - skretanje zajedničkih para u privatne džepove.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

AIK banka pripojila Eurobank direktnu banku

AIK banka je saopštila da je završila proces pripajanja Eurobank direktne i od danas spojena banka posluje pod novim imenom AikBank ad Beograd i sa novim vizuelnim identitetom.