Najbolja taktika kada sa budućim poslodavcem pregovarate oko plate

Jedno od trik pitanja za koje se pripremate kada idete na razgovor za posao ili kada sa klijentom pregovarate oko cena usluga je ono koje se tiče vaše zarade.

Plašite se da ne kažete previsoku cenu za usluge koje nudite, jer zbog toga možda nećete dobiti posao, a ipak znate da zaslužujete tu zaradu i da će vas manja cifra potceniti.

Ako želite da dobijete najbolju moguću ponudu, ovo su greške koje ne smete napraviti bez obzira na to da li tražite posao u komapaniji ili kao frilenser ugovarate poslove direktno sa klijentima.

1. Birate loš momenat za pregovore

Jutro je loše vreme za pregovore. Ukoliko vam vrsta posla to dozvoljava, pokušajte da odložite poslovni razgovor za posle podne. Carl Icahn, jedan od najboljih pregovarača u istoriji biznisa, tvrdi da što kasnije u toku dana obavite razgovor, to su veće šanse da ćete dobiti ono što želite. Kriterijumi kojih se čvrsto držimo ujutru, uveče opadaju. Zato je najbolje da popodne odspavate, a zatim pozovete nenaspavanog klijenta sa kojim ste u poslovnim pregovorima.

2. Ne razmišljate na duže staze

Pre svega, postavite sebi pitanje koliko dugo planirate da ostanete na poslu koji vam je ponuđen. Da li ćete imati prilike da napredujete i dobijete povišicu u tom periodu? Da li postoje bonusi? Da li se prekovremeni rad plaća? Sva ova pitanja postavite poslodavcu pre nego što odredite cenu svog rada, kako biste mogli realno da sagledate uslove.

3. Loša računica

Ukoliko poslodavac na razgovoru insistira da kažete koliku tačno zaradu očekujete, budite spremni. Pre razgovora izračunajte koja je realna cifra, a to ćete uraditi tako što ćete uzeti u obzir kolike plate imaju vaše kolege na istim pozicijama u drugim kompanijama, koliku zaradu će vaš dobro obavljen posao doneti kompaniji, kao i to koliko biste novca tražili da sklapate posao kao frilenser.

4. Niste transparentno pokazali svoje znanje

Da bi poslodavac mogao da proceni koliko vredite i ponudio vam platu koju zaslužujete, vi morate da mu pokažete argumente. Na primer, ukoliko ste se prijavili na konkurs za PHP programera, u svom CV-ju obavezno napišite da ste u okviru programa svog školovanja završili napredni kurs PHP programiranja. Na taj način, daćete do znanja poslodavcu da ste vi upravo ono što on traži, pa će i ponuda koju budete dobili biti u skladu sa vašim znanjem.

5. Pristajete na prvu ponudu (iako je veoma loša)

Ukoliko kao frilenser trenutno nemate posao i želite da se zaposlite što pre u nekoj kompaniji, može lako da vam se desi da pristanete na bilo šta. Prihvatanje posla sa veoma niskom platom će vam možda obezbediti trenutnu sigurnost, ali će zato da umanji vaše samopouzdanje i vrednost u očima kolega. Zbog toga je važno da postavite standarde ispod kojih nećete trošiti svoje vreme.

6. Koristite okrugle brojeve

I kada dođe taj momenat da morate da izgovorite cifru koju očekujete, dobro razmslite šta ćete reći. Uzmite u obzir sve uslove i svoja realna očekivanja. Izgovorite taj broj samouvereno i bez oklevanja. Međutim, obratite pažnju na to da ne kažete okvirnu cifru ili okrugli broj. Ukoliko kažete "oko 800 evra", nesigurnost se već naslućuje, ali ako kažete "mislim da je realan iznos 860 evra", jasno stavljate do znanja da imate argument za traženu platu.

Imajte na umu da je vaša stručnost glavni adut koji imate, jer vam ona dozvoljava da tražite veću zaradu prilikom ugovaranja posla. Zbog toga stalno radite na svom usavršavanju. Nova znanja i sertifikati koji ih dokazuju, obezbediće vam samopuzdanje koje će pobediti svaku tremu i ubediti svakog poslodavca ili klijenta da će se njegova investicija prilikom vašeg zapošljavanja višestruko isplatiti.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • novosađanin

    05.12.2016 07:23
    pitanje
    Niko nije pao na pitanju, pao je na odgovoru. Do god je više ponude radne snage, ovaj tekst je ilustrativnog karaktera kod nas.
  • /

    04.12.2016 21:47
    /
    vezi konja di ti gazda rekne

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Ruski gas podelio Evropljane

Otkako je pre bezmalo tri i po godine počeo sukob u Ukrajini, Evropska unija je brzo počela da drastično smanjuje uvoz gasa iz Rusije.

Kina zabranjuje kupovinu od Boinga

Kina je naložila svojim avio-kompanijama da obustave sve buduće isporuke aviona američkog proizvođača Boing, kao odgovor na nove američke carine koje je predsednik Donald Tramp uveo na kinesku robu.