Sistem kontrole nije nimalo jeftin, a tržišni pokazatelji upućuju na zaključak da je pored svega učinjenog siva zona ponovo u rastu, upozoravaju iz Udruženja naftnih kompanija Srbije. Štetu trpi ne samo država već i savesni trgovci naftom i naftnim derivatima, kaže za
Novosti Tomislav Mićović, generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija Srbija (UNKS).
"Od 2013. godine, uvoz baznog ulja u Srbiju je sve veći i za prvih deset meseci je dostigao nivo od 65.000 tona, što za oko tri puta prevazilazi realne godišnje potrebe industrije maziva, koja bazno ulje koristi kao sirovinu", kaže on.
Mićović je u analizi za bilten Naftnog komiteta Srbije precizno izračunao da svaki litar ovog "akcizno razblaženog" dizela ima 20 odsto baznog ulja, to znači da je na tržištu Srbije u toku 2016. godine bilo prodato oko 200.000 tona dizela po ceni koja je nedostižna za sve legalne distributere goriva.
Praktično, svi oni bi morali u svojim kalkulacijama da uzmu u obzir da im je više oko 13 odsto potrošnje dizela bilo nedostupno.
Nije samo problem uočen kod baznog ulja. Država gubi (a samim tim i krajnji potrošači) i drugim odomaćenim radnjama na "sivom tržištu" kao što je namešavanje u legalno gorivo (bezakciznih) derivata nafte koji su namenjeni isključivo industrijskoj potrošnji, ili nekontrolisano korišćenje biogoriva koje je u većini zemalja oslobođeno plaćanja akcize. "Svim navedenim opcijama je zajednička utaja fiskalnih obaveza, zbog čega je u stručnim krugovima čak nastala sintagma - akcizno razblaživanje", kaže Mićović.
Mićović kaže i da je sivo tržište 2011. i 2012. godine bilo "crno". Udruženje naftnih kompanija Srbije je procenilo da je na srpskom tržištu od 100.000 do 130.000 tona derivata nafte, pre svega lož-ulja, nenamenski potrošeno kao gorivo. Fiskalni prihodi su bili umanjeni za 70 do 100 miliona evra po godini. Država nije registrovala ni sankcionisala nijedan značajniji prekršaj iako je za prevoz 100.000 tona derivata potrebno više od 4.100 najvećih auto-cisterni, što je teško moglo da promakne neprimećeno.
Srbija je poslednjih godina ipak donela niz mera, od pojačane kontrole uvoza do markiranja goriva koje su smanjile sivo tržište, ali je uočeno da se "šverceri" i "mešetari" prestrojavaju i da nalaze nove načine za protivzakonitu zaradu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 1
bucko
A DA SMANJITE MALO AKCIZE IDIOTI?!
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar