Radnici iz Srbije koji ilegalno rade u fabrikama u Slovačkoj, žrtve su radne eksploatacije, tvrde u udruženju za borbu protiv trgovine ljudima Astra. Oni, ali i radnici koji rade ilegalno i u drugim zemljama, često su izloženi nehumanim uslovima, rade po 12 sati dnevno, a sat rada im je i do tri puta manji od iznosa koji se plaća domaćim radnicima.
U Astri za
N1 kažu da radnici ne treba da idu u inostranstvo bez radne dozvole i ugovora o radu, koji potpisuju sa inostranim poslodavcem, pre odlaska.
Tanja Jakobi iz Centra za istraživanje javne politike smatra da je ovo globalni ekonomski problem.
"Svi smo u toj trci ka dnu i Evropa, da bi bila konkurentna, konačno ulazi u tu trki. I vi ste videli da nemačke firme napuštaju nemačke gradove i sela i dolaze ovde da bi zasnovali proizvodnju u Nišu. Tako da mi stalno imamo jednu istu priču, samo je pitanje gde se ona seli, da li ide skroz do Kambodže ili će naći nešto tako jeftino u Nišu ili malo niže", kaže Tanja Jakobi.
Prema njenim rečima, uprkos svim savetima, veliki broj ljudi spreman je na rizik da pređe pola sveta da bi zaradio neki novac.
"Između beznađa i nekog posla, svaki posao je dovoljno dobar da se prihvati", navodi Jakobi za N1.
I država ima način da pomogne svima koji požele da rade u inostranstvu. U okviru nacionalne službe za zapošljavanje, osnovani su migracioni servisi, u kojima se mogu dobiti informacije o putu koji radnik mora da pređe kako bi se zaštitio, ali i potencijalnim opasnostima.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 10
deda
NSdjanin
Pocerac
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar