Naime, oni nemaju šefa, niko nikome ne naređuje šta treba da radi, a svih 40 radnika dolazi na sastanke i odlučuje zajedno, piše "Oddity Central".
Firma je postala poznata u svetu upravo iz tog razloga, a prošla je i kroz niz organizacionih struktura, uključujući i klasičnu u kojoj jedna osoba obavlja sve.
U početku se izvršni direktor birao na godišnjem nivou, ali je na kraju 40 ljudi odlučilo da je bolje sve odluke donositi u grupi.
Kako se kažnjavaju greške i ko je odgovoran za njih? Upravo je ovaj način rada motivisao svakog od njih na veće zalaganje i preuzimanje odgovornosti. Čak i kad dođe do greške, svako izrazi svoje mišljenje i pokušava da objasni kolegi zašto je neki potez bio najbolji u tom trenutku.
"Barem si učinio ono što si smatrao ispravnim u tom trenutku i onda možemo raspravljati o tome", priča Jasal Sundman, razvojni programer u "Crispu".
Jedinstvena švedska firma je poput porodice, niko nikome ne priča šta treba da radi, ali ne toleriše se kad se nešto zabrlja bez da se o tome obaveste ostali.
Dva do tri puta godišnje održavaju se četvorodnevni sastanci na kojima se odlučuje o stvarima koje utiču na svakog, poput menjanja pozicija, ali uopšteno radnici sami donose odluke.
Ovaj eksperiment zasad prolazi odlično, a trener Henrik Kniberg tvrdi da ne moraju pitati šefa za odobravanje projekata i budžeta, a firma brže odgovara klijentima. Radnici su takođe mnogo srećniji, što dokazuju i redovne ankete o zadovoljstvu osoblja s prosečnom ocjenom 4,1/5.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar