Prodavci švercovane robe sa najprometnijeg beogradskog trga Slavija, deo su poražavajuće statistike da se trećina Srbije i dalje snabdeva na uličnim tezgama. Na pitanje zbog čega, čak 87 odsto njih kaže: "Zato što mi je jeftinije". Poslednje istraživanje Ipsos stratedžik marketinga pokazuje da se pojedinačno na nelegalnim prodajnim mestima najčešće kupuju kafa, rezani duvan i hrana, piše
Politika.
Srbija na nelegalnoj prodaji dnevno gubi osam miliona evra, a razmere šverca hrane, kućne hemije, kozmetike, pića… teško se mogu izmeriti. Procenjuje se da je najmanje deset odsto robe široke potrošnje u sivoj zoni. Šverc cveta posebno na severu Vojvodine zbog blizine mađarske granice, ali i na jugu Srbije odakle konstantno preti nelegalni promet mesa. Godišnje inspekcija zapleni čak 20 tona mesa koji kroz male, ali česte pošiljke šverceri pokušavaju da ubace u legalne tokove.
Sve dok je besparica glavni razlog snabdevanja "iz gepeka", pitanje je da li će i unosne nagrade na fiskalnoj lutriji podići svest da nelegalna trgovina nije štetna samo za budžet već i svakog građanina Srbije pojedinačno. Tome u prilog ide i to što većina ispitanika u ovom istraživanju smatra da siva ekonomija nema negativnih uticaja na njihov život. A čak 70 odsto njih ovaj vid trgovine vidi kao način preživljavanja za siromašne.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 1
ŠevaC
Građani kupuju u Mađarskoj zato što je KVALITETNIJE i JEFTINIJE!!!
Naši mesni tajkuni uvoze otpad iz Evrope kome je tamo istekao rok upotrebe, naravno uz blagoslov vlasti i inspekcija!
Zašto se ne spusti granica čuvanja smrznutog mesa sa 12 na 6 meseci kao na zapadu?
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar