Osnovne životne namirnice u Srbiji skuplje su nego u Makedoniji i Crnoj Gori, a jeftinije od onih koje plaćaju građani Hrvatske, Slovenije i Bosne i Hercegovine. Reč je o cenama petnaestak osnovnih proizvoda koje redakcija "Politike" prati već nekoliko godina.
Međutim, kada se ova korpa uporedi sa prosečnim zaradama u regionu dolazi se do zaključka da je naš standard najniži, jer se za prosečnu zaradu u Srbiji koja iznosi 379 evra može kupiti 10,5 ovakvih korpi. Sledi Makedonija koja sa zaradom od 363 evra ima novca za 11,4 ovakve nabavke, Bosna i Hercegovina 11,5, dok je prema ovoj računici standard najbolji u Sloveniji čiji građani sa 1.020 evra prosečne plate mogu da odu mesečno 19,3 puta u nabavku ovih namirnica. U Hrvatskoj je prosečna zarada od 749 evra dovoljna za 14,3 ovakve kupovine.
– Kada se pogleda struktura ove korpe, zabrinjava i to što ona nije dostupna svim građanima Srbije, budući da se pojedini potrošači odriču namirnica koje ne mogu da plate. Kada pogledate strukturu potrošnje prehrambenih proizvoda vidi se da je kod nas niska potrošnja mleka i proizvoda od mleka, mesa i prerađevina, a dominira hleb i u sezoni, povrće. Slabom potrošnjom mleka, koji je najjeftiniji izvor proteina životinjskog porekla, najugroženiji su deca i najstariji deo populacije – kaže za
"Politiku" agroekonomski analitičar Vojislav Stanković.
Prema zvaničnim podacima, u Srbiji je potrošnja poljoprivrednih proizvoda po stanovniku najniža u Evropi. Trošimo godišnje nešto više od četiri kilograma junećeg mesa, a stanovnici EU 14 kilograma. Potrošnja svinjskog mesa je 14 kilograma, dok u Evropskoj uniji prelazi 30 kilograma po stanovniku.
– Potrošnja mleka u Srbiji je 33 litre, a u Evropi dostiže i 100 litara po stanovniku. Kod nas svaki građanin godišnje konzumira 200 grama putera, a građani evropskih zemalja čak kilogram. Odraz siromaštva je potrošnja hleba i tu prednjačimo – više od 100 kilograma po stanovniku, a potrošači u Evropi upola manje – objašnjava Stanković.
Više od četvrtine građana Srbije (25,5 odsto) živi u zoni siromaštva, dok još četrdesetak odsto njih živi neznatno bolje, pokazuju poslednji podaci zvanične statistike. U ukupnoj ličnoj potrošnji u našoj zemlji se samo za hranu i bezalkoholna pića mesečno izdvaja 35,4 odsto novca, što je daleko iznad evropskog proseka. Stanković kaže da računica pokazuje da prosečan član domaćinstva u Srbiji za hranu i bezalkoholna pića ima na raspolaganju dnevno 2,13 evra.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 10
dado
@EU
Fric
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar