Kako taktično odgovoriti na najpipavije pitanje na razgovoru za posao

Džejms Rid, direktor jedne britanske firme za savetovanje pri zapošljavanju i autor knjige "101 pitanje na razgovoru za posao, kojih se više nećete bojati", kaže da nismo dužni da na njih odgovaramo.
Međutim, znamo da u toj situaciji nije baš mudro reći "Došao sam na razgovor za posao, a ne da ćaskamo o mom privatnom životu", pa zato treba preći na plan B.
Rid kaže da u tim trenucima treba ostati hladan i sebi pripisati neku najčešću ljudsku manu, koja neće imati nikakav uticaj na posao. Poprilično dobar odgovor je tvrdoglavost, koja često prolazi i kao vrlina. Odmah možete nabrojati i nekoliko "pravih" vrlina, uz pominjanje primera s ranijih poslova, kada je ona pozivitno uticala na vaše rezultate.
Rid pojašnjava da većina poslodavaca postavlja ovakva pitanja zato što želi da utvrdi granice potencijalnih radnika i da otkrije najskrivenije mane.
Zanimljiv savet dao je i Lari Bodin. urednik stranice lawyers.com. On predlaže da oni hrabriji odgovore protivpitanjem, u stilu: "To je zanimljivo pitanje. Zašto ste me to pitali?" ili "Vrlo ću vam rado odgovoriti na to pitanje, ali možete li mi reći kako je to povezano s poslom?".
Nemojte reći: "Često se iznerviram, kad nešto ispadne onako kako nisam planirao/la" nego malo izokrenite rečenicu: "Često se borim s perfekcionizmom, ali u poslednje vreme učim kako da smireno završim posao".
Komentari 1
:)
-Iskrenost.
-Lepo, ali ja mislim da je iskrenost ipak vrlina.
-Boli me k. sta vi mislite...
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar