Biće smanjene naknade za platne kartice

Narodna banka Srbije pripremila je nacrt zakona prema kojem bi u fazama bile smanjene a potom i ograničene naknade koje trgovci plaćaju bankama za svaku obavljenu transakciju platnim karticama.
Biće smanjene naknade za platne kartice
Foto: Pixabay
Narodna banka Srbije objavila je na svom sajtu Nacrt zakona o međubankarskim naknadama i posebnim pravilima poslovanja kod platnih transakcija na osnovu platnih kartica, čijim bi se usvajanjem ograničile međubankarske naknade i uredila druga pravila u poslovanju sa platnim karticama.
 
Međubankarske naknade su naknade koje banka prihvatilac (banka koja trgovcu obezbeđuje POS terminal, realni ili virtuelni, i izvršava platne transakcije inicirane platnom karticom) plaća banci izdavaocu platne kartice za svaku izvršenu platnu transakciju na prodajnom mestu.
 
Kako su saopštili iz Narodne banke Srbije, ove naknade predstavljaju značajan deo trgovačke naknade koju banka prihvatilac naplaćuje trgovcu za svako plaćanje izvršeno upotrebom platne kartice.
 
"Visoke trgovačke naknade koje naplaćuju banke trgovcima a čiju visinu u značajnoj meri opredeljuju međubankarske naknade, predstavljaju jedan od osnovnih razloga zašto trgovci na malo odustaju od prijema plaćanja platnim karticama i prihvataju samo plaćanja gotovinom. Posledica toga nije samo smanjenje udela bezgotovinskih plaćanja u odnosu na gotovinu, nego i veći potencijal za sivu ekonomiju", kažu u NBS.
 
Osnovni cilj navedenog zakona je da se snižavanjem međubankarskih naknada, kao generatora koji usmerava tržište u neoptimalnom pravcu, stvore uslovi da konkurencija među bankama i kartičnim sistemima dovede do snižavanja cena prihvatanja platnih kartica za trgovce a samim tim i potrošače s obzirom na to da se visoki troškovi koje trgovci imaju po ovom osnovu po pravilu preko viših cena roba i usluga prelivaju na krajnje korisnike.
 
NBS poziva građane, stručnu javnost i sve druge zainteresovane strane da u okviru javne rasprave svoje sugestije i primedbe na Nacrt zakona dostave do 20. septembra.
  • hm

    31.05.2017 15:31
    Evo suzica mi podje za trgovce. To sto im banka uzme kod onih koji placaju karticama, trgovci visestruko nadoknade vecitim nemanjem sitnog kusura koji bi trebalo da vrate onima koji placaju novcem. Trgovcima nije u skoli matematika bila jaca strana posto ne znaju pravila zaokruzivanja decimalnih brojeva, kad vec sitan kusur nemaju (sto im je zakonska obaveza). Jednom sam izracunala koliko godisnje poklonim lokalnoj prodavnici na "ostacu vam duzna dva dinara", i od tad i zvake placam karticom, iako vise volim da baratam s kesom.
  • Smorena

    31.05.2017 09:01
    To ste smislili za tri godine i enormnu platu?????
  • Trgovac

    31.05.2017 08:22
    Samo što pre
    Na nekim proizvodima je marža 5%, a banka za proviziju na karticu naplati 2.7%!!!! Samo neka se usklade sa Zapadom(05-1.2%)

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

SAD uvele sankcije Gasprombanci

Trećoj po veličini ruskoj banci, Gasprombanci i njenim filijalama, SAD su uvele sankcije sa ciljem da se smanji sposobnost Rusije da izbegne hiljade sankcija uvedenih od početka invazije na Ukrajinu.