Kolika će biti minimalna cena rada u Srbiji u sledećoj godini trebalo bi da saznamo do 15. septembra, a u ovom trenutku ona je manja od 200 evra. Anketa koju je radila Unija poslodavaca Srbije pokazala je da dve trećine poslodavaca smatra da se nisu stekli uslovi za rast minimalne cene rada, jer nisu dobili nikakvo finansijsko rasterećenje.
Zoran Ristić kaže da je realno da dođe do povećanja, a koliko će ono biti ostaje da se razgovara.
"Najveći broj poslodavaca posmatra minimalnu zaradu kao nešto uobičajeno, a po zakonu o radu ona bi trebalo da bude ugovarana samo kada se dese poremećaji u poslovanju poslodavca. Vlada promoviše Srbiju kao destinaciju s kvalitetnom i jeftinom radnom snagom, kao da zaposleni treba da budu srećni što primaju minimalac, koji nije na nivou potrošačke korpe", kaže Ristić za
N1.
Na pitanje da li povećanje minimalne zarade može da znači i otkaze za radnike, odgovara da je analiza pokazala da povećanje minimalca na početku godine nije negativno uticalo na privredu i da bi povećanje zarade doprinelo rastu agrarne tražnje.
Nebojša Atanacković iz Unije poslodavaca Srbije smatra da ne može da se propiše minimalna zarada, a da se ništa ne radi na tome da se rastereti privreda.
"Poslodavci misle da treba povećati zaradu, jer to predstavlja pozitivu za tržište, jer ko ima više novca više će i da troši. Mora da se gleda i rast BDP pa onda povećati, treba pratiti i inflaciju, međutim, ne može da to bude novi namet privredi, umesto rasterećenja dobićemo novi namet. Država nam obećava 15 godina, imamo nekoliko stotina parafiskalnih nameta, plaćamo komunalne usluge skuplje, a nema razmišljanja da se obezbedi da privreda ima rasterećenje, da poslodavac širi svoje poslovanje. Oslonjeni smo na strane investicije, nemamo domaćih, ne možemo ni da ih imamo, ako nam država uzme sve što bismo mogli da investiramo", rekao je za N1 Atanacković.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 7
avava
Komsija
Bukvalno manje od osnovnih potreba u 21 veku.
Crnci u Africi su sada za nas gospoda.
Dejan
Poslodavac u Srbiji.JA.drzava uzme pola.taj radnik i.marod na granici siromastva.molim nelo elonomistu da objasni kako je to moguce
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar