Ćulibrk: Ako plata bude 450 evra, neko zaslužuje Nobela

Smatra da je nemoguće da prosečna plata do kraja godine dostigne 450 evra kada će privredni rast biti oko dva odsto.
Ćulibrk je podsetio da velika državna preduzeća, poput RTB-a Bor ili Petrohemije i dalje “arče” javni novac i beleže gubitke koji iznose više stotina miliona evra, odnosno “pojedu” sve što se uštedelo smanjenjem penzija i plata u javnom sektoru.
U javnosti se spekuliše o povećanju plata u javnom sektoru i spominju se različiti procenti – od 10 odsto koliko je zatražio sektor bezbednosti do 17 odsto što je želja prosvetara. Ćulibrk ističe da se stalno priča o budućnosti, a da malo ko gleda sadašnjost, a sadašnjost kaže da je prosečna isplaćena plata u prvih šest meseci ove godine veća tek za sedam evra u odnosu na prvo polugodište 2016.
Predsednik Srbije je, podseća Ćulibrk, obećao da će prosečna plata do kraja godine dostići 450 evra, a u prvih šest meseci prosečna zarada iznosi 381 evro. To znači da zarade treba do kraja godine da porastu za čak 18 odsto uz privredni rast koji će iznositi negde oko dva odsto, ističe Ćulibrk, ocenjujući da ko to uradi, a da bude održivo, zaslužuje Nobelovu nagradu.
Ćulibrk smara i da u ovom trenutku ne bi uopšte trebalo povećavati plate u javnom sektoru, već da bi višak u budžetu trebalo da se iskoristi za smanjenje opterećenja privatnog sektora.
“Oslobodite privatni sektor, dajte mu vazduha da zaposle nove ljude. Kada oni počnu da plaćaju poreze, dajte onda povećanje plata u javnom sektoru. Dajte onima koji stvaraju. Ovako ćemo pare brzo potrošiti, ugušiti privatni sektor i sledeće godine opet imati problema”, poručuje urednik NIN-a.
Komentari 2
Berićetno
SaleNS
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar