Do sada su naknade bile od 1,1 do 2,5 odsto. Stanić je rekla da konkurencija medju kartičarskim brendovima nije uticala na smanjenje naknada kako bi to trebalo da funkcioniše u tržišnoj ekonomiji.
"Umesto da se naknade snižavaju povećanjem konkurencije medju kartičarskim brendovima one su rasle zato što taj trošak ne plaća izdavalac kartice već trgovac koji taj izdatak prebacuje na cene drugih usluga koje plaćaju potrošači", rekla je Stanić.
Primarni cilj novog zakona je, prema njenim rečima, da se ograniče medjubankarske naknade i da se usklade s regulativom EU koja je nedavno smanjila te troškove iako su bili niži nego što su sada u Srbiji. Dodala je da krajnji efekat tog propisa treba da bude podizanje nivoa bezgotovinskog plaćanja.
Trgovci prema predloženim propisima ne moraju da prihvate kartice svih brendova, ali moraju da prihvate isti brend kartice svih banaka. Oni su dužni da obaveste potrošače koje kartice ne prihvataju tako što će tu informaciju okačiti na vrata i pored kase.
Predvidjene su kazne za prodavce za nepoštovanje zakona od 50.000 do 800.000 dinara.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 2
Trgovac
Ne može, kao sada, "zakon" da propiše obavezu prijema kartice, po kojoj kajmak pokupi banka kroz visoku proviziju, nego to mora da uradi TRŽIŠTE. Ako kupac napusti prodajno mesto bez kupovine, jer se ne primaju kartice, onda prodavac razmišlja o prijemu kartica...
Ovako banke ucenjuju provizijama, "održavanjem" POS terminala i sličnim marifetlucima banke uzmu i do 4% transakcije.
mick
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar