S obzirom na to da se, kako tvrde, slabo uvodi red u ovu oblast, oni traže da im se omogući uvoz smeća iz Hrvatske i Slovenije, pišu Novosti.
U Udruženju cementne industrije Srbije kažu da su fabrike iz ovog sektora prethodnih godina uložile ogroman novac u nabavku opreme za preradu otpada, ali da do njih stižu nedovoljne količine sirovine, kao i da je ona najčešće lošeg kvaliteta. Dimitrije Knjeginić, direktor kompanije "Lafarž" iz Beočina, navodi da problem nastaje zbog toga što se smeće u Srbiji ne sortira, pa se sa papirom, gumom, kartonom i ostalim materijalima nađe i organski otpad poput paprika, lubenica i paradajza, a od njih sirovina postaje mokra i ne može da gori. To predstavlja dodatni trošak za proizvođača, jer mora da ga suši pre loženja.
"U ovom trenutku imamo ponudu da uzmemo smeće iz Zagreba i Ljubljane, jer tamo imaju obavezu da ga sortiraju na pravi način i zato ga je moguće iskoristiti bez sušenja. Nama nije cilj da uvozimo, već želimo da zbrinemo dobar deo našeg otpada umesto što se nekontrolisano deponuje i zagađuje vodu, vazduh i tlo. Ne interesuje nas nešto što može da ima dodatnu vrednost na nekom drugom mestu i što može da se reciklira. Prosečna vlaga otpada koji stiže u cementaru je 45 odsto, a pošto mokro ne može da gori, mi prvo ulažemo energiju i novac da ga osušimo, da bi mogao u jednom trenutku da se upali", priča Knjeginić.
Roland Fekete, menadžer industrijske ekologije, objašnjava da je energetska vrednost lignita 17 gigadžula, a materijal sa deponije ima svega sedam do devet gigadžula. Velike se rasprave vode o tome da li je to cementarama potrebno, jer im je nekad jeftinije da kupe ugalj u Venecueli nego da dorađuju smeće koje će koristiti kao alternativni energent.
Direktorka Cementne industrije Srbije Dejana Milinković kaže da je cilj ove organizacije, koja okuplja fabrike "Lafarž" iz Beočina, CRH "Srbija Popovac" i "Titan Kosjerić" da se neobnovljivi izvori potpuno zamene alternativnim.
"U nekim zemljama, poput Austrije, postoje fabrike koje celu proizvodnju baziraju isključivo na korišćenju energenata koji su nastali preradom otpada", objašnjava Milinkovićeva.
Inače, cementare lože otpadna ulja, gume, naftni mulj, komunalni otpad, a s nabavkom gotovo svakog potencijalnog energenta imaju poteškoće. Koriste komunalno smeće iz Novog Sada i Beograda, a donedavno im je otpad stizao iz Užica, koje je udaljeno oko 270 kilometara.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 11
Mali Perica
Znate koliko je mladih ljudi (izmedju 30 i 56 godina) umrlo u Beocinu zadnje decenije? Na desetine...
yz
samo nas truju
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar