Ministar je primetio da predstavnici Srbije na 57. Bijenalu savremene umetnosti - Vladislav Šćepanović, Milena Dragičević i Dragan Zdravković, iako stvaraju različitim slikarskim jezikom, na različitim geografskim prostorima i predstavljaju "Slikarstvo kao posledicu ovakvog života", upućuju na omeđeni prostor i granice u kojima stvaraju, a koje čine i glavne odrednice pojma "Enklava", dok s druge strane istovremeno ukazuju na duhovno jedinstvo srpskog kulturnog prostora.
"Tri umetnika svojim poetikama različitog senzibiliteta i različitog kreativnog intenziteta pomažu stvaranju osećaja zajedničke pripadnosti i uspostavljanju odnosa prema onom drugom. Priznavanje različitosti čini pojedinca slobodnim, a kolektivni identitet jedinstvenim. Enklava kao duhovni prostor predstavlja stoga ovde, u Paviljonu Srbija, izraz osvojene slobode nasuprot ubrzanim tokovima koje nam nameću mediji i potrošačko društvo današnjice", rekao je Vukosavljević.
Svečanom otvaranju Paviljona Srbije u Đardinima, između ostalih, prisustvovali su ambasador Italije u Srbiji Đuzepe Manco, umetnici Vladimir Veličković, Uroš Đurić, Mrđan Bajić, Ivan Grubanov, Raša Todosijević, dramska spisateljica Biljana Srbljanović i drugi.
Umetnici su zadovoljni interesovanjem publike i stručne javnosti prethodnih dana za izložbu, a samo juče postavku je videlo oko 2.000 ljudi. Srpski paviljon je jedan od 30 paviljona u Đardinima, a u okviru ovogodišnjeg Bijenala organizovano je 85 nacionalnih postavki i po pozivu učestvuje 120 umetnika iz 51 zemlje. Bijenale se svečano otvara 13. maja.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar