Opet o cenzuri

Gospodin Radoslav Pavlović, savetnik za kulturu predsednika Srbije Tomislava Nikolića i predsednik Upravnog odbora Kruševačkog pozorišta, smatra da mora postojati institucija koja određuje limite ponašanja, tj. cenzuriše (Danas, izdanje 10-11. septembar).

Piše: Milan Dobrosavljev

On to obrazlaže tezom da njegova sloboda prestaje tamo gde počinje sloboda drugog čoveka. Zanimljivo da je u istom pozorištu organizovana izložba "Necenzurisane laži" koja je, kako to obrazlaže Pavlović, organizovana na komercijalnoj osnovi, a izložbu priređuje Srpska napredna stranka koja je parlamentarna i legalna stranka.

Ostaje nejasno kako se jedan isti čovek zalaže za institualizaciju cenzure, a s druge strane ima toleranciju prema "Necenzurisanim lažima"?

Sam organizator je dajući naziv izložbi upao u logičku kontraverzu. Ako se radi o necenzurisanim lažima dalo bi se zaključiti da cenzura postoji, ali da izloženo nije cenzurisano. Obaška je pitanje kako karikatura može biti laž. Tako što će karikirani dobiti malo veći nos, deblje usne, kraće noge, bubuljice, biti prikazan kako jede govna...?

Bilo bi veoma zanimljivo da nam zagovornik uvođenja instituta cenzure objasni šta bi sadržao taj propis i kome bi cenzura bila poverena? Kojih bi se načela i principa cenzori držali? Da li bi sudovi imali kontrolu nad njihovim odlukama?

Pošto se u nas gotovo sve obrće naglavačke proizilazi da su glavni autori necenzurisanih laži nekoliko, po mom mišljenu slobodnih medija ( Vreme i Danas), a da svi ostali tablodi nisu uspeli da se plasiraju na izložbu. Zanimljivo da svi tabloidi i tzv. žuta štampa ne prezaju da zavire u tuđe kuhinje, spavaće sobe, bankovne račune, putovanja itd. sem u porodicu pošto im je odavno poručeno "Ne dirajte mi porodicu"!

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • ntn

    15.09.2016 15:23
    Da zaključim
    Svi medji, valjda po ugledu na vlast, provode neku svoju cenzuru, bilo na vesti, bilo na čitaoce ili komentatore. Valjda se time osećaju "jačim" da mogu i oni nekog da precrtraju!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Mišljenja i intervjui

Inceli i manosfera

Serija "Adolescence" na Netflixu trenutno je tema broj dva sudeći po domaćem internetu.

Nada nad Srbijom

Imala sam nedavno sastanak na kom je pored nas tri iz Srbije bio i kolega iz inostranstva.

Ćaci za našu decu i budućnost Srbije

Sinoć su izvesni studenti postavili šatore ispred Predsedništva u znak protesta. Kažu da su oni studenti koji žele da se stane sa blokadama i da nastave da uče.

Sudije, i vi ste vlast

Kao odgovor na poziv Advokatske komore Srbije upućen u nedelju 02.02.2024. godine da se podrže zahtevi studenata, Društvo sudija Srbije je istog dana na svom sajtu objavilo saopštenje.

Auto-put Teofila Pančića

"Za aktivno delovanje u kulturi, osim znanja, potrebna je i hrabrost da se iskaže stav u sferi društvenog života", piše o Teofilu Pančiću novosadski pisac Siniša Tucić.

Država protiv društva

Kriza u Srbiji traje već puna tri meseca. Ona ne dolazi iz sukoba između političkih stranaka, koalicija, ili struja. Ona dolazi iz sukoba između države i društva.

Ima li razrešenja političkoj krizi u Srbiji?

Život se u Srbiji žestoko uzburkao, blokada sva tri mosta preko Dunava u Novom Sadu pokazalo je da je neraspoloženje ne malog sloja građana spram aktuelne vlasti dostiglo ogromne razmere.

Pritisak, pritisak, pritisak...

Pritisak se u opštem smislu definiše kao sila koja deluje na određenu površinu. Meri se u Paskalima, a razlikujemo atmosferski, hidrostatički, dinamički i mehanički.

Generalni štrajk

Iako je pravo na štrajk jasno definisano međunarodno pravo, i sastavni deo ljudskog prava na rad, u Srbiji se ono kontinuirano gazi decenijama unazad.