VIDEO: Trolovanje - od bezazlenog zadirkivanja do zlostavljanja i pretnji

Ukoliko znate šta je internet, onda verovatno znate i šta je trolovanje - jedna od njegovih mnogih tamnih strana.

Kao što je to slučaj i sa mnogim drugim sferama čovekovog ponašanja, i na trolovanje se može primeniti naučna analiza. Kako ju je predstavila ekipa s naučno-popularnog YouTube kanala SciShow, definicija trolovanja podrazumeva aktivnost pisanja zlonamernih komentara van konteksta tematike, koji za cilj imaju remećenje zdrave onlajn rasprave.

Iako postoji mnoštvo simpatičnih trolova koji komentarima kreiraju određenu vrstu komedije, većina trolova nema taj cilj. Šta je razlog njihovog destruktivnog ponašanja, šta prolazi kroz um trola dok piše uvredljiv ili zloban komentar?

Iako je istorija trolovanja popločana pukom željom za zadirkivanjem koja je počela na forumima ranih '90-ih godina prošlog veka, ona je poprimila i zabrinjavajuću granu namernog izazivanja bola kod sagovornika. Treba spomenuti da je ovakvo trolovanje dobilo i svoj pozitivni oblik u grupama kao što su Anonimousi koji trolovanjem žele da postignu određene društvene ciljeve za dobrobit većine.

Ipak, pojedine osobe trolovanje su podigle na nivo zlostavljanja, gde žrtve, recimo, često ne mogu da naprave razliku između stvarnih i nerealnih pretnji.

Još 2004. godine naučnik Džon Suler skovao je termin koji opisuje pojavu gubitka društvene inhibicije (suzdržavanja) uzrokovane garantovanom anonimnošću koju kreira internet - efekat onlajn deinhibicije. Suler je smatrao da anonimnost na internetu tera određene osobe da se ponašaju drugačije u odnosu na pojavnost u svakodnevnom životu.

Suler je smatrao da do ovog ponašanja dovodi šest važnih faktora - osećaj anonimnosti gde se akcije na internetu ne mogu povezati sa stvarnim identitetom osobe, osećaj nevidljivosti zbog ograničenja komunikacije putem slova; osećaj vremenske odvojenosti koji dopušta spretnije kreiranje rečenica; dehumanizacija sagovornika; doživljaj onlajn interakcije kao obične igre i naposletku - nedostatak osećaja odgovornosti usled nepostojanja autoriteta.

Danas je trolovanje rasprostranjenije i dešava se na platformama koje 2004. godine nisu postojale. Nova istraživanja su često neprecizna iz prostog razloga što su bazirana na anketama korisnika interneta. Ipak, ostaje pitanje šta uzrokuje da korisnici foruma sagovornicima prete smrću.

Osobine ovakvih osoba mogu se opisati korišćenjem "tamne četvorke" - narcizam, psihopatija, makijavelizam i sadizam. Godine 2014. na bazi ankete napravljene nad 400 osoba koje su izjavile kako uživaju u trolovanju i uznemiravanju drugih, zaključeno je kako većina ispitanih ima neke od četiri navedene osobine. Takođe, neki naučnici smatraju da je koren agresivnog trolovanja sakriven u manjku normalne društvene interakcije.

S druge strane, treba istaći da se tek pet odsto korisnika interneta smatra trolovima što navodi na zaključak kako je reč o zanemarivoj manjini onlajn populacije.

Jedinstveno rešenje za problem agresivnog trolovanja ne postoji. Moderiranje je poželjno, ali previše moderiranja navodi na gušenje prava na slobodu govora. Takođe, pokazalo se da uređenije platforme imaju manje trolova od onih koje su vandalizovane u kontinuitetu i bez kontrole.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija

Valcer "Na lepom plavom Dunavu" ide u svemir

Povodom 200. rođendana Johana Štrausa mlađeg, Bečka turistička organizacija i Evropska svemirska agencija (ESA), kao deo rođendanske proslave, šalju čuveni valcer "Na lepom plavom Dunavu" u svemir.