Nakon pogibije nekoliko vojnika u lavinama, indijski naučnici su ubrzali razvoj nove tehnologije kako bi preciznije predvideli lavine u oblasti Himalaja. Indijska vlada saopštila je da se na Himalajima nalazi 56 opservatorija postavljenih na velikim visinama, 55 automatskih meteoroloških stanica i pet centara za ublažavanje posledica lavina u državama Himačal Pradeš, Džamu i Kašmir i Utarahand koje objavljuju posebne prognoze o planinskom vremenu.
Poslednje dve nedelje 20 indijskih vojnika je izgubilo život u tri različite lavine u Kašmiru. Indija je stacionirala na hiljade vojnika na Himalajima kako bi zaštitila svoje granice od Kine i Pakistana. Zbog nepovoljnih vremenskih uslova i prilično netačnog prognostičkog sistema Indije, poslednjih nekoliko godina nekoliko vojnika je izgubilo život.
Sputnjikovi izvori saopštili su da Indija planira da uspostavi dopler radarski sistem koji će izrađivati prognozu za himalajsko vreme posebno za granicu sa Kinom. Indijsko vazduhoplovstvo dobiće tačnu vremensku prognozu sa 22 dopler radarske stanice koje ova zemlja planira da izgradi na strateški važnim lokacijama na Himalajima.
Indija želi da zameni sve sisteme za predviđanje vremena dopler radarom do 2019. godine. Međutim, integrisani Himalajski meteorološki program vredan 45 miliona dolara koji je indijska vlada pokrenula u avgustu 2014. značajno zaostaje za planom.
Većina sadašnjeg vremenskog prognostičkog sistema u regionu ne radi zbog kvara sistema podrške ili nedostatka ključnih rezervnih delova. Indija je potrošila ukupno 37 miliona dolara za ugradnju, popravku i održavanje svih dopler radarskih sistema od 2002. godine.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar