Koliko danas koštaju popularni uređaji iz prošlosti

Moderni život je nezamisliv bez pametnih telefona koji nam služe za posao, komunikaciju, zabavu, ali i kao uređaj preko kog slušamo muziku.

Nekoliko decenija ranije, umesto mobilnih telefona mladi su nosili vokmen ili diskmen koji su bili veoma popularni. Danas oni spadaju u antikvitete za koje se izdvaja velika suma novca.

Prvi uređaj Walkman TPS-L2 Sony je predstavio 1. jula 1979. godine. Prodavan je u plavo-sivoj boji i imao je dva izlaza za slušalice kako bi dve osobe istovremeno mogle da slušaju muziku. Vokmen je bio izuzetno popularan sedamdesetih, osamdesetih i devedesetih godina. Generacije koje se sa setom sećaju ovog uređaja mogu ga nabaviti preko eBaya, a cene dobro očuvanih se kreću i do 530 dolara.

Na vokmenu su se slušale kasete. Prvu kasetu napravila je kompanija Philips 1962. godine u Belgiji. Slušale su se i prodavale od sedamdesetih do 2000. godine kada su ih zamenili CD-ovi. Danas se kasete prodaju po ceni i do 50 dolara putem eBaya.

Kada se s kaseta prešlo na CD-ove, vokmen je dobio zamenu - diskmen. I on je Sonijevo čedo nastalo 1984. godine. Mnogo godina kasnije, nasledio ga je mp3. Današnja cena starih diskmena se kreće i do 376 dolara.

Ako se vratimo par vekova unazad, pre vokmena, radio uređaja, muzičkih linija i kompjutera, muzika se slušala preko gramofona. Proizvedeni su 1880-ih godina, a pad prodaje doživeli tek devedesetih. Ipak, ponovo su, uz ploče, postali hit, ali ovaj put ne može svako da ih priušti. Cena starih gramofona dostiže i do 1.000 dolara.

Ploče kakve poznajemo danas izumeo je 1951. godine Eving Danbar Nan kada je osnovao kuću Audiophile Records. Bile su "in" do 1980-ih godina. Danas koštaju i do 160.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija