Kako će NASA vratiti astronauta koji odlebdi u svemir?
Prvo, zato što astronauti nikada ne lebde slobodno - onog trenutka kad kroče van Međunarodne svemirske stanice (MSS), privezani su za nju snažnom čeličnom sajlom. Ukoliko se van svemirske stanice nalaze dva astronauta, takođe su privezani međusobno.
U slučaju da iz nekog razloga ni ovaj plan ne uspe, na leđima astronauta nalazi se raketni pojas zvani "Sejfer" ("Simplified Aid for Extra-vehicular activity Rescue") koji bi ih svojim potiskom vratio ka stanici. Naravno, Safet je moguće koristiti samo ako je astronaut svestan. Šta ako to nije slučaj?
"Drugi astronaut i ostali članovi svemirske posade započeli bi odmah spasilačku misiju", rekao je portparol Nasinih svemirskih operacija Majkl Kiri.
Kiri nije želeo da spekuliše o tačnim merama koje bi tim preduzeo jer one uvek zavise od okolnosti, ali je dodao da je NASA za sada vrlo zadovoljna upotrebom sajle i Sejfera.
Male su šanse da bi robotska ruka na MSS došla u obzir jer astronauti obično rade na područjima van njenog domašaja, dok je Sojuzovim raketama potrebno do 24 sata da se aktiviraju. Filteri za ugljen-dioksid do tada bi prestali da rade, što znači da bi se astronauti ugušili. A osoblje na MSS svakako ne može dovoljno brzo da preusmeri raketu koja bi sustigla 'odbeglog' astronauta.
U najgorem slučaju, drugi astronaut privezao bi krajeve nekoliko sajli, odleteo Sejferom do onesvešćenog prvog astronauta, uhvatio ga i vratio se nazad.
Određeni uslovi mogli bi da olakšaju ovakvu akciju spasavanja. Ukoliko astronaut leti pod manje-više pravim uglom u odnosu na orbitu MSS, orbitalna dinamika dovela bi do toga da u roku od oko sat vremena odlebdi nazad do svemirske stanice.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar