Naučnici su objavili da je završen "Linak 4", 90 metara dugačka podzemna mašina koja je bila građena gotovo deset godina i koja će ispaljivati protonske zrake za mnoge eksperimente.
"Linak 4" je najveći akcelerator koji je CERN razvio od pokretanja Velikog hadronskog sudarača 2008. godine. Veliki hadronski sudarač je pre pet godina pomogao u potvrđivanju postojanja Higsovog bozona.
Generalna direktorka CERN-a Fabiola Djanoti rekla je da je novi akcelerator prvi od ključnih elemenata u višegodišnjem programu da se "poveća potencijal eksperimenata u sudaraču za otkrivanje novih stvari u fizici i detaljnije merenje osobina Higsovih čestica".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar