Više od 75.000 meta sajber-napada u desetinama zemalja prijavljeno je od od petka do sada, objavila je u subotu francuska policija u vanrednom biltenu.
Napad na kompjutere širom sveta je toliko jedinstven da je "Majkrosoft" brzo promenio svoju politiku, najavljujući bezbednosne ispravke besplatno i za starije operativne sisteme "Vindous" koje još koriste milioni građana i manja preduzeća.
Posle hitne sednice Vlade u subotu u Londonu, britanska ministarka unutrašnjih poslova je rekao da je petina od 248 zdravstvenih ustanova u državnom sistemu pogođena napadom. Napad je primorao bolnice da otkažu ili odlože lečenje hiljada pacijenata, čak i nekih sa teškim bolestima, kao što je rak. Ministarka Amber Rad je izjavila da je normalizovan rad u šest od 48 pogođenih ustanova. Državni centar za sajber bezbednost Velike Britanije je rekao da "radi danonoćno" da bi se obnovile vitalne zdravstvene usluge.
Zvaničnici bezbednosni u Velikoj Britaniji su pozvali organizacije da se zaštite tako što će ažurirati svoj bezbednosni softver, uključiti antivirusni softver i napraviti rezervne kopije podataka na drugom mestu.
I dalje se ne zna ko je izveo taj talas napada. Dve firme za bezbednost kompjutera - "Kasperski" i "Avast", rekli su da su identifikovale zlonamerni softver u više od 70 zemalja. Obe kažu i da je Rusija najteže pogođena. A sve to može biti samo deo onoga što tek dolazi, upozorio je jedan stručnjak za sajber bezbednost.
Korisnici računara širom sveta, a i svi ostali koji od njih zavise, trebalo bi da pretpostave da je sledeći veliki napad "otmicom" već pokrenut, i da se samo još ne manifestuje, rekao je za Asošijeted pres Ori Ejsen, osnivač firme za sajber bezbednost "Trusona". Napad je bolnice i druge ustanove pretvorio u taoce "zamrzavanjem" njihovih računara, šifrovanjem podataka i zahtevom za novac putem onlajn plaćanja u "bitkoinima". Ali izgleda da su to stvari "niskog nivoa", s obzirom na zahtevan iznos otkupa, rekao je Ejsen.
On je rekao da se to isto može da se uradi s ključnom infrastrukturom, kao što su nuklearne elektrane, brane ili železnički sistemi.
"Ovo što se desilo je dečija igra. To još nije ozbiljna stvar. Šta ako se ista stvar dogodi sa 10 nuklearnih elektrana i one se isključe i nestane struje u mreži? Šta ako se ista stvar desi s branama na rekama ili na mostu", upitao je.
Onima koji ne plate, bili pojedinci ili kompanije, mogu ili da fajlove s podacima uzmu iz rezervne kopije - ako je imaju, ili da žive bez njih.
Smatra se da je to najveća onlajn iznuda ikada do sada, uz ometanje usluga u zemljama od SAD, Rusije, Ukrajine, Španije do Indije. Evropol, policijska agencija Evropske unije, rekla je da je napad "do sada neviđenog nivoa i da će zahtevati složenu međunarodnu istragu da bi se identifikovali počinioci". Softver za tu "otmicu" - "rensomver" (ransomware) izgleda da koristi ranjivost operativnog sistema "Majkrosoft Vindous" koju je navodno identifikovala Služba državne bezbednosti SAD (NSA) za svoje obaveštajne potrebe. "Alat" NSA za to su ukrali hakeri i ubacili ga na internet.
Jedan mladi istraživač sajber-bezbednosti je zaslužan za pružanje pomoći za zaustavljanje širenja globalnog "otmičarskog napada" tako što je slučajno aktivirao takozvani "prekidač za isključenje" zlonamernog softvera.
Pre napada u petak, "Majkrosoft" je napravio ispravke za starije sisteme, kao što su je "Vindovs XP" iz 2001, dostupne samo uglavnom većim organizacijama koje su dodatno platile za produženu tehničku podršku. Ali sada, posle početka napada, "Majkrosoft" kaže da su te ispravke besplatne za sve.
Ruski operateri mobilne telefonije "Megafon" i MTS su među pogođenima. Ruska Državna Železnica je rekla da je napadnuta, ali rad železnice nije bio ometen. Centralna banka Rusije je rekla da nema "ugrožavanja resursa podataka" ruskih banaka.
Fabrika francuskog proizvođača automobila "Reno" u Sloveniji je zbog napada zaustavila proizvodnju. Radio Slovenija je objavio da je fabrika Revoz u Novom Mestu prestala da radi u petak uveče da se zlonamerni program ne bi poširio.
Krišna Čintapali, doktor u britanskoj Državnoj bolnici za neurologiju i neurohirurgiju, koji je napisao rad o sajber-bezbednosti za "Britiš medikal džornal", kaže da mnoge britanski bolnice i dalje koristite "Vindous XP" iz 2001. godine.
Stručnjaci za bezbednost kažu da se napad izgleda izvodi malim programom koji sam sebe umnožava kada uđe u kompjuterski sistem kompanije i kada zaposleni otvore priloge e-pošte, a zatim se brzo širi dok zaposleni razmenjuju dokumente.
Bezbednosne "rupe" koje taj program eksploatiše je pre nekoliko nedelja su objavila misteriozna grupa "Šedou broukers" (TheShadowBrokers) koja je rekla da je to alat za "hakovanje" koji koristi NSA. "Majkrosoft" je brzo objavio da je već objavio "zakrpe" za popravku tih "rupa", ali mnogi korisnici još nisu instalirali te ispravke ili i dalje koriste starije verzije "Vindousa". Drugde u Evropi, među napadnutim kompanijama je španska "Telefonika", svetska firma širokopojasnih komunikacija i telekomunikacija.
Državna železnica Nemačke je danas objavila da su njene oglasne table na stanicama pogođene napadom, ali da nije bilo uticaja na kretanje vozova. "Dojče ban" je saopštila da je rasporedila dodatno osoblje da na stanicama pomogne putnicima.
Druge evropske organizacije pogođene masovnim napadom obuhvataju i neke fudbalske klubove te je jedan od njih, norveški "If Odd", saopštio da mu je onemogućena onlajn prodaja karata.
U SAD, poštanska i kurirska služba "FedEks" je izvestila da njeni računari koji koriste "Vindous" "imaju smetnje", ali nije rekla da li je to posledica "rensomvera".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 1
:)
Jos kad bi mogli da nateramo VW da ponovo pocne da proizvodi Golf 2 za balkansko trziste, pa gde bi nam kraj bio...
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar