Kako da zaštitite računar u slučaju sajber napada?

Globalni sajber napad, za koji se veruje da je izazvan procurelim virusom iz američke Nacionalne bezbednosne agencije, pogodio je, prema najnovijim izveštajima institucije i kompanije u 100 zemalja, uključujući Rusiju i Kinu.
Kako da zaštitite računar u slučaju sajber napada?
Foto: Pixabay
U Srbiji, do sada nije zabeležen. Načelnik Odeljenja MUP-a za borbu protiv visokotehnološkog kriminala Saša Živanović za RTS kaže da je neophodno izvršiti edukaciju zaposlenih i da treba voditi računa koje elektronske poruke se otvaraju.
 
Gostujući u Dnevniku RTS-a Saša Živanović je rekao da je ovo pravi trenutak da pravna lica kojima računari služe za vitalnost poslovanja izvrše dobru analizu o tome šta će dalje uraditi – da li će nadograditi operativni sistem i da li će odgovarati na sve elektronske poruke.
 
"Organizovane kriminalne grupe koje se bave finansijskim sajber kriminalom mogu da prepakuju kod koji je bio otvoren, za buduće napade. Koristiće i druge metode kako bi izvršili infekciju računara. Najčešće se događa da to rade putem 'fišing' imejl poruka, putem kampanja daju link za posećivanje nekog naloga ili klikom na baner na već poznatom sajtu. Na taj način možete da kompromitujete računar", objašnjava Živanović.
 
Karakteristika ovog zlonamernog programa je da radi tiho u pozadini računara, osluškuje mrežu i kriptuje podatke tj. šifruje podatke na svim mrežnim uređajima za skladištenje podatak, objašnjava Živanović.
 
"Starije verzije 'Windows' su podložnije napadima, pogotovo 'Windows XP' koji je otišao u penziju i koji više nema dodatak za zaštitu. U ovom slučaju, upravo je kompanija 'Majkrosoft' napravila dodatak za zaštitu 'Windows XP'. Bitno je da se koriste antivirusni alati koji prepoznaju kriptoloker", kaže Živanović.
 
Da bi se odblokirao računar traži se 300 dolara u elektronskoj valuti "Bitkoin". Živanović ističe da MUP savetuje da se ne plaća otkup jer se tako stimulišu kriminalne grupe da nastave ovime da se bave.
 
"Određena istraživanja u Velikoj Britaniji pokazala su da jedan od pet žrtvi koji je platio otkup nije dobio deaktivacioni ključ da otključa fajlove", rekao je Živanović.
 
Živanović kaže da su grupe koje se bave sajber kriminalom specifične i da se teško dolazi do počinioca.
 
"Sve istrage koje se odnose na sajber kriminal su specifične. Organizovane kriminalne grupe koriste servise anonimnosti. Bilo je u proteklom periodu uspešnih istraga koje su dovele do počinioca ovih krivičnih dela, međutim najbitnije je da MUP u saradnji sa Tužilaštvom za borbu protiv kriminala prati razvoj situacije. Mi smo čak pre objavljivanja napada javnosti dobili saznanje o napadu od partnerske službe gde smo napravili saopštenje kako da se zaštite građani", zaključio je Živanović.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Excelior

    14.05.2017 17:26
    xp
    šteta za windouz XP. Nikad nisu ni trebali da prave nove OSove. Tu su trebali da stanu a ne da svake godine gnjave sa novim i novim OSovima samo da bi narodu uzeli pare iz džepova.
  • TJ

    14.05.2017 16:57
    300$ ?
    Taj odnos je bio pre 2-3 godine, kursna lista na današnji dan je:

    1 Bitcoin equals:
    203293.89 Serbian Dinar

  • Nervirach

    14.05.2017 16:04
    ...za RTS kaže da je neophodno izvršiti edukaciju zaposlenih i da treba voditi računa koje elektronske poruke se otvaraju.


    Uf, ne, ne mogu da komentarisem. Do napada ni nece doci. Ja moje kolege ne mogu da nateram da nauce da saberu u Excelu a kamoli da ce neki takav kapacitet otvoriti postu. Skakacu od veselja ako se desi jer ce to biti znak da su nesto naucili.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija