VIDEO: Letonska kompanija izmislila "drondajving"

Operaciju je izveo proizvođač dronova "Aerones".
U tajnoj operaciji drondajvinga koja se odvijala u divljini u centralnoj regiji ove baltičke države, korišćen je dron od 3.2 kvadratna metra težine oko 70 kilograma koji može da ponese teret do 200 kilograma. Za pravljenje ovog drona bilo je potrebno 35.000 evra, a vreme letenja je ograničeno na 10 minuta koliko traju baterije.
U teoriji, najveća brzina koju može da dostigne dron je 150 kilometara na čas, ali je upravljanje pri toj brzini otežano pa drondajveri moraju da se pomire sa brzinom od oko 60 kilometara na čas.
Isti takav dron korišćen je u januaru za "dronbording" kako bi vukao bordere velikom brzinom preko zaleđenog jezera.
Nakon što su prvo izvršili test podižući teret od 90 kilograma u vazduh i puštajući ga na zemlju, na red je došao i padobranac Ingus Ogstkalns koji je preuzeo rizik i postao prvi drondajver na svetu.
"Bilo je jako zabavno, kao na igralištu u detinjstvu. Prvih pet metara u vazduhu bio mi je najverovatnije najnervozniji trenutak, ali dron me je podigao i dve sekunde kasnije, bio sam pod kupolom padobrana", rekao je Ogstkalns.
Direktor firme "Aerones" Janis Putrams koji je bio nadležan za kontrolisanje drona rekao je da "vam više ne treba helihopter" za letenje.
"Danas smo izveli prvi drondžamp, potpuno novi način bejzdžampinga. Omogućava da izvršite bejzdžamp sa bilo kog mesta, u gradovima, pustinji, planinama", rekao je Putrams.
Ali i pored potencijala ekstremnog sporta koji drondajving ima, firma se nada da će iskoristiti mogućnosti drona za operacije spasavanja, na primer ljudi koji su zarobljeni na krovu zgrade u plamenu ili drugih lokacija koje su teško dostupne.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar