Ovim je šansa za život na Crvenoj planeti daleko umanjena.
Mars nema ozonski omotač, što znači da je redovno pod uticajem ultra-ljubičastog zračenja koje izaziva brojna oštećenja na živim organizmima.
Kada dođe do mešanja UV zraka sa supstancama sa površine Marsa, dolazi do stvaranja opasnih materija. Poznato je još i od Vikinške misije iz 1975. godine kako je tlo Marsa prekriveno perhloratima. To su potencijalno vrlo jaki oksidansi koji pod uslovima na Marsu nastaju i kad se u sastavu tla nalaze oksid gvožđe i vodonik-peroksid.
Astrobiolozi Dženifer Vadsvort i Čarls Kokel kombinovali su supstance s Crvene planete sa uobičajenom baketrijom sa Zemljinog tla, Bacillus subtilis, koja se često nalazi na svemirskim letelicama. Pokazalo se da su ove bakterije pod uticajem UV zraka i u kombinaciji s magnezijum perhloratom umirale dva puta brže nego samo pod uticajem UV zračenja.
"Naše istraživanje pokazuje kako je površina Marsa jako štetna za žive ćelije zbog toksičnog koktela oksidanata, perhlorata i UV zračenja. Pod ovim uslovima ćelije umiru deset puta brže", zaključili su istraživači sa Univerziteta u Edinburgu čime su poljuljali svaku mogućnost života na Marsu o kojoj se priča godinama.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 2
Toma
Naucnik
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar