Apple je osmislio ideju kako da poboljšaju osetljivu MacBookovu tastaturu koja se bori s čestim napadima prašine i raznih mrvica.
Tim inženjera radi na razvoju posebnog koncepta koji će upotrebiti tipke za mrvljenje prašine i tako sitne čestice pretvoriti u prah pre nego što oštete tastaturu. Novi koncept tastature tako bi trebalo da upotrebi posebne mehanizme koji će "izravnati onečišćenja" i sprečiti da loše utiču na tipke.
Apple je koncept nazvao "Ingress Prevention for Keyboards" a veruju da bi trebalo da spreči i zaštiti uništavanje tastature, posebno od prašine, prljavštine i mrvica.
Ideja je deo velikog projekta čiji je krajnji cilj da se proizvedu neuništive tastature. Jedan od razvojnih koncepata je i 'heating element' (element grejanja) koji bi rastopio šećer koji ostaje nakon prosipanja soka. Zanimljiv koncept na čijem razvoju se radi je i nova vrsta tipke koja bi uključivala 'četke, brisače ili poklopce' i blokirala mrvice na njihovom putu ispod tipki, piše "Business Insider".
Ako neka mrvica ipak uspe da se probije unutar tastature Apple planira da se ona potpuno uništi.
"Ako mrvice ipak uspeju da se probiju ispod tipki, moguće ih je uništiti pritiskom na neku drugu tipku. Na ovaj način moglo bi se sprečiti blokiranje tastera koje nastaje usled prljavštine", stoji u Appleovoj prijavi patenta.
Apple godišnje prijavi hiljade patenata, a iako sama prijava nije garancija da će ova ideja, koliko god revolucionarno zvučala, ikada postati i upotrebljiva u stvarnosti, oni pokušavaju da zaustave veliki broj korisničkih kritika. Niz pritužbi stiže na adresu ovog tehnološkog diva kada je reč o njihovoj MacBook tastaturi koju mnogi smatraju osetljivom i nepouzdanom.
Naime, poslednji Apple laptopi, uključujući MacBook Pro i MacBook, upotrebljavaju uobičajeno tanku tastaturu s tzv. 'leptir' mehanizmom koji su prvi put predstavili 2015. godine.
Tastature su tanke i plitke, a 'krila' ovog mehanizma se plitko premeštaju i skladno savijaju jer su jedinstveni deo izgrađen od tvrđeg materijala. Mane su ulazak čestica prašine ispod tipki zbog čega one mogu da 'postanu neposlušne'. Ovaj problem je mnogo raširen a njegova popravka košta nekoliko stotina dolara.
Iako bitku s mrvicama i prašinom deli mnogo računara, tačnije njihovih tastatura, oni su u većini slučajeva rešivi. U većini slučajeva tipke se mogu izvaditi što prosečnom korisniku računara omogućava da sam očisti tastaturu.
To baš nije slučaj kod Appleovih 'leptir' tastatura za koje mnogi imaju osećaj da će se raspasti ako pokušaju da je očiste. Dok novi koncept ne stigne u upotrebu Apple savetuje da vaš računar nagnete pod uglom od 75 stepeni i lagano 'izduvate'.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Svemirska kapsula Crew Dragon, u vlasništvu kompanije SpaceX Ilona Maska, danas je lansirana u Zemljinu orbitu, gde će izvesti putovanje od jednog pola do drugog, što nikada ranije nije izvedeno.
Raketa za testiranje, koja je imala za cilj da se pokrenu satelitska lansiranja iz Evrope, srušila se juče na tlo i eksplodirala 40 sekundi nakon poletanja iz Norveškog svemirskog centra.
Evropska svemirska agencija (ESA) pokrenula je jedinstveni istraživački projekat koji nudi 5.000 evra volonterima koji žele da deset dana provedu ležeći na vodenom krevetu.
U slučaju da ste nekako propustili najnovije tehnološke napretke, sveprisutnost veštačke inteligencije (AI) izazvala je određenu dozu zabrinutosti među radnicima.
Naučnici su pomoću teleskopa "Džejms Veb" otkrili drevnu galaksiju koja pruža dokaze da se prelazni period iz "mračnog doba" svemira, nedugo nakon Velikog praska, dogodio ranije nego što se mislilo.
Švedska startap kompanija za AI "IntuiCell" kreirala je psa robota Luna koji ima funkciju digitalnog nervnog sistema sposobnog za učenje i prilagođavanje, sličnog ljudskom i velikom broju životinja.
Manja zvezda u binarnom zvezdanom sistemu T Corona Borealis (TCrB) sledeće nedelje bi mogla da doživi dugo očekivanu "novu" i da zasija toliko da će biti vidljiva golim okom.
Norvežanin Arve Hjalmar Holmen podneo je žalbu nakon što mu je sistem veštačke inteligencije ChatGPT lažno rekao da je ubio svoja dva maloletna sina i da je osuđen na 21 godinu zatvora.
Čini se da se tamna energija, misteriozna sila za koju se smatra da pokreće sve brže širenje univerzuma, vremenom evoluira, piše portal Science Alert.
Kompanija Google saopštila je da je pronašla više hiljada nelegitimnih unosa, uključujući lažne kompanije na svojoj aplikaciji Maps i najavila tužbe protiv onih koji stoje iza tih prevara.
Astronauti NASA astronauti Suni Viliams i Buč Vilmor, koji su privukli međunarodnu pažnju kada je njihov kratki boravak u svemiru prerastao u misiju od devet meseci, konačno su se vratili na Zemlju.
NASA-ini astronauti Bač Vilmor i Sunita Vilijam napustili su Međunarodnu svemirsku stanicu jutros u kapsuli SpaceX, krenuvši na dugoočekivano putovanje nazad na Zemlju nakon devetomesečnog boravka.
Nakon više decenija traganja, astronomi su otkrili jedan od najjačih dokaza dosad o egzoplanetama koje kruže oko Barnardove zvezde, najbližeg pojedinačnog zvezdanog sistema Zemlji.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar