Afrika siromašnija nego ikad

Afrika je suočena sa višim nivoima siromaštva nego ikada ranije zbog toga što su decenije ekonomskog rasta bile korisne samo za malobrojnu bogatašku elitu, navodi se u izveštaju koji je danas objavila britanska humanitarna grupa Oksfam.
Afrika siromašnija nego ikad
Foto: Pixabay
Izveštaj, u kome se navodi da je nejednakost veoma izražena u Africi, u kojoj se nalazi sedam od 20 najneravnopravnijih zemalja na svetu, predstavljen je u Durbanu na Svetskom ekonomskom forumu o Africi (WEF Afrika).
 
"Nejednakost u Africi podstiče siromaštvo, cepanje našeg društva i guši potencijale miliona ljudi", rekla je kopredsedavajuća WEF Afrika Vini Bjanjima i dodala da bi Afrika trebalo da prestane da imitira neuspešnu politiku Evrope i Amerike i da razvije nov ekonomski model koji bi funkcionisao za sve Afrikance. 
 
Najneravnopravnija zemlja je Svazilend, a za njom slede Nigerija i Južna Afrika, gde tri milijardera imaju bogatstvo koje je jednako onom koje poseduje polovina najsiromašnijih stanovnika zajedno, što je oko 28 miliona ljudi, navodi se u izveštaju. Takodje, prema predvidjanjima Oksfama broj siromašnih u narednih 15 godina će dodatno porasti, pa će još 250 do 300 miliona Afrikanaca živeti u krajnjem siromaštvu.
 
Na forumu, koji traje do 5. maja, okupilo se 1.000 direktora, privrednika i nekoliko afričkih šefova država, medju kojima predsednici Zimbabvea, Južne Afrike i Ugande, Robert Mugabe, Jakob Zuma i Joveri Museveni. Sastanku u Durbanu prisustvuje i nemački ministar finansija Volfgang Šojble i 14 izvršnih direktora iz nemačkih kompanija.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet