Građen je u vreme Hladnog rata od 1953. do 1957. godine, u koji je, u slučaju napada SSSR-a na Jugoslaviju, trebalo da se iz Ljubljane izmesti slovenačko političko i vojno rukovodstvo, a odakle bi se vodile i operacije protiv okupatora.
"Bunker K-35" čini pola kilometra hodnika i šest soba, smeštenih 80 metara ispod zemlje, sa kuhinjama, sobama, sistemom grejanja i zračenja, neprobojnim vratima, električnom mrežom koja se napajala iz generatora dobijenog iz zarobljene nemačke podmornice, te svim što bi bilo potrebno većem broju ljudi za život tokom dužeg perioda dok traju borbe.
Bez pomoći spolja u bunkeru se moglo preživeti 100 dana, čak i u slučaju nuklearnog napada, a sve što se nalazi u bunkeru sačuvano je u izvornom obliku. Infrastruktura i sistemi, uključujući i "komandno mesto", iako su zastareli još su u pogonu.
Opština Kočevje obnovila je i prilagodila prostor za turističke namene, kao svojevrstan istorijski muzej, nakon što je nedavno objekat preuzela od slovenačkog Ministarstva odbrane.
Bunker se nalazi na lokaciji Škrilje, 12 kilometara od Kočevske reke, na grebenu iznad doline reke Kupe, a slovenačka vojska nakon osamostaljenja države preuzela ga je od nekadašnje JNA. Pre toga, to je bilo strogo zabranjeno područje, gde pristup civilima nije bio moguć.
Neki slovenački istraživači tvrde da je u Sloveniji još pet sličnih podzemnih objekata za sklanjanje rukovodstva u slučaju napada, iz vremena Hladnog rata, između ostalog i dva u okolini Ljubljane, koja nisu nikad završena. Objekti su navodno bili obnovljeni nakon okupacije Čehoslovačke od SSSR-a i drugih članica Varšavskog pakta 1968.
Muzej u opštini Kočevje moći će da razgledaju grupe od najmanje 12 posetilaca odjednom, najavila je lokalna turistička zajednica.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar