Podsekretar UN za politička pitanja Džefri Feltman izjavio je da džihadisti pružaju otpor u Mosulu i Raki, ali reorganizuju svoju vojnu strukturu, dajući veća ovlašćenja lokalnim vodjama i fokusirajući se na napade van konfliktnih zona. Feltman je naveo primere napada u Belgiji, Francuskoj, Velikoj Britaniji, Rusiji, Švedskoj, Turskoj i Nemačkoj.
U govoru u Savetu bezbednosti UN, Feltman je rekao da su se u poslednjih 16 meseci smanjile poruke islamista na društvenim mrežama, ali da pretnja ostaje jer njihove pristalice deluju van Iraka i Sirije i nastavljaju da šire njihovu propagandu. Po njegovim rečima, Islamska država može mesečno da dobija nekoliko desetina miliona dolara od prodaje nafte, iznude novca, otkupnine od otmica ljudi, šverca antikviteta i eksploatacije drugih resursa na teritorijama pod svojom kontrolom, kao štoi je prodaja fosfata.
"Dok se broj stranih boraca regrutovanih u islamsku državu takođe smanjuje za poslednjih 16 meseci, "povratak i premeštanje tih boraca iz oblasti sukoba u druge regione predstavlja znatnu pretnju međunarodnoj bezbednosti", rekao je Feltman.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar