Svakog minuta u svetu se proda milion plastičnih flaša, a taj broj će do 2021. godine porasti za još 20 odsto i stvoriti ekološku krizu, za koju mnogi predviđaju da će biti jednako ozbiljna kao i klimatska. Takva potražnja plod je neutažive žeđi za flaširanom vodom i širenjem zapadne, urbanizovane kulture u Kinu i druge zemlje azijskog Pacifika.
Prema sadašnjim trendovima rasta prodaje, do 2021. godine broj prodatih plastičnih flaša godišnje će iznositi 583 milijarde.
Većina plastičnih flaša za vodu i gazirane napitke izrađuje se od polietilenskog-tetetalata (PET), koji se može odlično reciklirati. Prikupljanje boca i njihovo recikliranje, međutim, ni izbliza ne prate rast proizvodnje i potrošnje.
Manje od polovine flaša kupljenih 2016. godine prikupljeno je za recikliranje, a samo ih je sedam odsto pretvoreno u nove proizvode. Umesto toga, većina ih završi na otpadima ili u okeanima. Između pet i 13 miliona tona plastike godišnje završi u okeanima i progutaju je morske ptice, ribe i ostali organizmi.
Do 2050. godine, u okeanima će, po težini, biti više plastike nego ribe, pokazuje istraživanje Fondacije "Elen Mekartur".
Stručnjaci upozoravaju da je plastika već našla put do ljudskog lanca ishrane.
Naučnici Univerziteta u belgijskom Ganu nedavno su izračunali da ljudi koji jedu plodove mora godišnje u sebe unesu 11.000 sitnih komada plastike.
Prošle godine u analizi Univerziteta u Plimutu otkriveno je da je u trećini ulovljene ribe u Velikoj Britaniji pronađena plastika, uključujući bakalar, skušu i razne školjke.
Većina plastičnih boca proizvodi se za vodu, a Kina je najodgovornija za porast potražnje. Kineska potražnja iznosi četvrtinu svetske, navodi britanski "Gardijan".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar