"Primamo na znanje odluku SAD-a o povlačenju iz Pariskog sporazuma", navodi se u završnom dokumentu, prilikom čijeg usvajanja je američki predsednik ostao usamljen, jer su ostalih 19 lidera odbili njegov zahtev za reviziju Pariskog sporazuma o klimatskim promenama.
Tramp je u junu saopštio da se SAD povlače iz sporazuma postignutog 2015. godine.
Nemačka kancelarka Angela Merkel izjavila je na završnoj konferenciji samita da je pozicija SAD o klimatskim promenama "za žaljenje".
Klimatske promene su pored trgovine bile jedan od najspornijih pitanja dvodnevnog samita.
Lideri G20 dogovorili su ranije da će nastaviti borbu protiv protekcionizma i promovisati slobodnu trgovinu.
Vođe zemalja na koje otpada 85 odsto svetske ekonomije dogovorili su su nastavak borbe protiv protekcionizma, uključujući nepoštene trgovinske prakse i u tom smislu priznati legitimne instrumente odbrane.
Zemlje G20 obično ne prihvataju protekcionizam ili korišćenje nepoštenih sredstava zaštite domaćih radnika i kompanija. Taj stav sada jeste očuvan, ali je proširen tako da se dozvoli korišćenje "legitimnih zaštitnih trgovinskih instrumenata" kada je zemlja suočena sa nepoštenim ponašanjem trgovinskog partnera.
G20 je pojedine članice, pre svega Kinu, pozvala da smanji prekomernu proizvodnju čelika usled pretnji američkim sankcijama, kao deo mera kojima bi se zaustavile dampinške cene i smanjio uvoz čelika u Kinu.
Potvrđujemo svoju podršku daljem jačanju trgovinske i investicijske saradnje u okviru G20, ističe se u završnoj izjavi.
Klimatske promene i trgovina bila su dve ključne teme na samitu, pošto SAD imaju drugačiji stav o oba pitanja od drugih zemalja. Tramp smatra da trgovina mora biti poštena i otvorena i da mora da koristi američkim kompanijama i radnicima. On se fokusirao na trgovinske odnose sa zemljama koje u razmeni sa SAD imaju veliki suficit, što znači da više proizvoda prodaju američkim kupcima nego što kupuju od američkih kompanija.
Tramp je posebno kritikovao globalizaciju i postojeće trgovinske sporazume, tvrdeći da Amerika zbog toga gubi radna mesta. U zajedničkoj izjavi se, međutim, navodi da su međunarodna trgovina i investicije važan motor ekonomskog rasta, produktivnosti, inovacija, otvaranja radnih mesta i razvoja.
Tramp je istakao da je cilj američkog protekcionizma da štiti plate u SAD od učinka globalizacije, ali su kineski i ruski predsednik Si Đinping i Vladimir Putin i nemačka kancelarka Angela Merkel snažno podržali slobodnu trgovinu, upozoravajući na štetne posledice ekonomskog protekcionizma.
Na dvodnevnom samitu G-20 u Hamburgu učestvovali su lideri SAD, Rusije, Kine, EU, Nemačke, Velike Britanije, Francuske, Italije, Turske, Kanade, Japana, Južne Koreje, Indije, Indonezije, Australije, Argentine, Brazila, Meksika, Saudijske Arabije i Južne Afrike.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar