Tokom 70-ih i 80-ih godina prošlog veka krvni proizvodi koji se dostavljaju NHS bili su zaraženi virusima, poput hepatitisa C i HIV-a, zbog čega je hiljade ljudi dobilo hemofiliju ili druge bolesti.
Britanski ministar zdravlja Filip Đun kazao je da su mnogi dokumenti javno objavljeni, što je dalo "sveobuhvatnu sliku događaja i odluka donetih u to vreme".
"Ipak, shvatam da za one koji su pogođeni, ovi koraci ne idu dovoljno daleko da pruže odgovore koje žele da dobiju o tome šta se desilo. U svetlu ovih zabrinutosti i izveštaja o novim dokazima, važno je da razumemo obim onoga što se tvrdi i šira pitanja koja se javljaju", rekao je Đun u parlamentu.
Kako se navodi, porodice žrtava biće konsultovane o tome kakva istraga će biti preduzeta.
Prema izveštaju poslanika iz 2015. godine, Odeljenje za zdravstvo je procenilo da je više od 30.000 osoba moglo da bude zaraženo virusom hepatitisa C između 1970. i 1991. godine, kada je Britanija iz SAD uvezla krvne proizvode, ali da je svega 6.000 identifikovano. U periodu od 1978. do 1985. godine identifikovano je 1.500 osoba sa virusom HIV-a.
Do istrage je došlo nakon što su lideri svih vodećih političkih partija, osim vladajuće konzervativne, napisali zajedničko saopštenje premijerki Terezi Mej u kome su zahtevali istragu.
"Decenijama su osobe sa poremećajem krvarenja i njihove porodice tražile istinu. Umesto toga, Vlada im je kazala da nikakva greška nija napravljena i odbijala da objavi dokaze o nepažnji i prikrivanju. Konačno će imati priliku da dožive pravdu", rekla je izvršna direktorka Društva za hemofiliju Liz Kerol.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 1
Milan
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar