Izložba o gastarbajterima iz bivše Jugoslavije od oktobra u Beču
Austrija je posle sklapanja Sporazuma o razmeni radne snage s tadašnjom Jugoslavijom i Turskom omogućila svojim preduzećima da deficit radne snage izjednače time što će na privremeni rad dovesti "gastarbajtere", piše u najavi Inostranog ureda Grada Beča u Zagrebu.
Na temelju objekata i materijala koji su tokom 2015. i 2016. godine prikupljeni za Muzej grada Beča izložba pod nazivom "Podeljena istorija. Viyana Beč Wien" od 5. oktobra 2017. do 11. februara 2018. daće uvid u svakodnevnicu migranata, na radnom mestu, u školi i u slobodno vreme.
Predmeti iz svakodnevnog života povezani sa sećanjima pričaju različite priče, iskustva i doživljaje, a istorija migracije na taj način postaje deo bečke gradske istorije, navedeno je u najavi izložbe. "Muzej ovom izložbom ne ističe samo značaj migracije, već iskazuje i zahvalnost svim ljudima koji su bili spremni da poklone svoje predmete i na taj način podele svoju priču", dodaje se.
Prema podacima bečke Kancelarije za statistiku prošle godine u glavnom gradu Austrije koji ima 1,8 miliona stanovnika, zabeleženo je 700.000 migranata, od kojih značajan deo čine oni iz bivše Jugoslavije i Turske.
Najviše imigranata dolazi iz Srbije i Crne Gore oko 100.000, iz BiH oko 40.000, Hrvatske nešto više od 26.000, Makedonije 13.000, dok za Sloveniju nema podataka. Turaka koji privremeno žive u Beču prošle godine bilo je 76.000.
Ti podaci se odnose na migrante koji imaju državljanstvo domicilne države iz koje dolaze, dok je Austrijanaca poreklom iz bivše SFRJ daleko više i oni čine najveći broj naturaliziranih stanovnika te države i danas su neizostavan element austrijskoga društva.
Već nekoliko godina zaredom najveći broj naturalizovanih Austrijanaca dolazi s Balkana i čine najbrojniju migrantsku zajednicu u toj zemlji. Prema nekim podacima više od 300.000 doseljenika poreklom je iz Srbije, oko 200.000 njih potiče iz Bosne i Hercegovine, a skoro 100.000 osoba iz Hrvatske.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar