Bolničaru iz Aušvica se neće suditi zbog demencije

Sud u Nemačkoj odbacio je optužnicu protiv Huberta Zafkea (96) nekadašnjeg bolničara u koncentracionom logoru Aušvic, jer pati od demencije.
Tako je okončan jedan od poslednjih velikih krivičnih procesa protiv nacističkih zločinaca.
 
Bolničara Huberta Zafkea (96), koji je u invalidskim kolicima, optužnica je teretila za saučestvovanje u ubistvu 3.681 zatvorenika u koncentracionom logoru u okupiranoj Poljskoj.
 
Odluka o okončanju postupka protiv Zafkea bila je očekivana nakon što su tužioci prošlog meseca saopštili da je optuženi nesposoban za suđenje i da od sudskog procesa, koji je počeo u februaru 2016. na severu Nemačke, treba odustati.
 
"Zbog demencije više nije u mogućnosti da prati suđenje", izjavio je portparol suda Karl Kristijan Dojč.
 
Dva nezavisna psihijatra potvrdila su dijagnozu zaključujući da Zafke nije sposoban da prati diskusiju niti da zadrži informaciju duže od "nekoliko minuta".
 
Optužnica protiv Zafkea bila je fokusirana na jednomesečni period u 1944. godini kada je 14 vozova sa zatvorenicima, među kojima je bila i Ana Frank, stiglo u Aušvic. Ana Frank, koja je u logor dovedena sa roditeljima i sestrom, kasnije je sprovedena u logor Bergen-Belzen gde je i umrla u martu 1945. godine, samo dva meseca pre kapitulacije Nemačke.
 
Posle Drugog svetskog rata, sud u Poljskoj je osudio Zafkea na četiri godine zatvora, ali je on pušten 1951. godine.
 
Tokom prvog saslušanja pred nemačkim tužiocima 2014. godine, Zafke je negirao da je ikada radio u Aušvicu. Međutim, u kasnijim izjavama priznao je da je boravio u zloglasnom logoru, ali da je za gasne komore i krematorijume saznao tek kada se rat završio.
 
Tužilaštvo je u optužnici navelo da je Zafke bio zadužen za lečenje pripadnika SS jedinice, ali ne i zatvorenika, ali je istaknuto da je bio stacioniran na putu ka gasnim komorama.
 
Zafke je četvrti bivši radnik iz logora smrti koji se našao pred nemačkim sudom. Za saučesništvo u masovnom ubistvu u Aušvicu ranije su osuđeni Džon Demjanjuk (2011), Oskar Groening (2015) i Rejnold Haning (2016).
 
Oko milion i sto hiljada ljudi, mahom evropskih Jevreja, stradalo je u Aušvicu od 1941. do 1945. godine kada su ga oslobodile sovjetske vojne snage.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet