Evropska komisija je danas na veliki broj pitanja novinara da li će EU posredovati u sukobu vlade u Madridu i regionalne vlade u Barseloni, ponovo naglasila da Unija "poštuje ustavni poredak Španije, kao što poštuje ustavne poretke svih članica EU".
U institucijama i u velikoj većini vlada EU se stavlja do znanja da bi u hipotetičnom slučaju otcepljenja od Španije, što se smatra teško izvodljivim na zakonit, i miran način, u skladu sa zakonima i vrednostima EU, Katalonija odmah ostala izvan Evropske unije i morala bi da pokrene složene višegodišnje pregovore o članstvu, u kojima pravo veta uvek ima i članica EU Španija, a to znači vlada u Madridu.
Zasad je, međutim, u institucijama EU preovladao stav da je referendum o otcepljenju koji priprema katalonske regionalne vlada, "unutrašnje ustavno i pravno pitanje španske države". Ali mnogi evro-poslanici i zvaničnici EU u Briselu su jasno stavili do znanja da su protiv nasilja i upozorili da neće dobiti podršku neustavni i nezakoniti pokušaji Katalonije da se otcepi od Španije.
Ponovo je nedvosmisleno ukazano na izjavu predsednika Evropske komisije Žan-Kloda Junkera da bi EU poštovala odluku građanja Katalonije ako bi se oni na referendumu izjasnili za nezavisnost, ali je podvukao da to mora biti u saglasnosti s Ustavom Španije i odlukama Španskog parlamenta, i da bi, u tom slučaju, Katalonija izašla iz sastava EU.
U krugovima EU još postoji nada da bi stanje moglo da se preokrene pregovorima centralnih vlasti u Madridu i regionalne separatističke vlade u Barseloni, što pokušavaju da izdejstvuju vođe socijalističke stranke PSOE. Diplomate u EU ukazuju na to da bi, recimo, važan zalog moglo biti davanje većih ovlašćenja Kataloniji za ubiranje poreza i budžet, što je već dobila pokrajina Baskija u kojoj se stanje smirilo posle dugogodišnjeg nasilja i terorizma.
Prilike u Kataloniji zasad prete daljim zaoštravanjem, separatističke stranke i ugledni pojedinci osuđuju poteze vlade u Madridu koja preko sudova i policije čini napore da spreči referendum, a oglasio se i Fudbalski klub Barselona moćan simbol katalonskog identiteta, koji je podvukao da se "sloboda odlučivanja i izražavanja mora poštovati".
Katalonski list "Periodiko" je u poruci javnosti predočio da se "u ovim tako kritičnim i zategnutim trenucima bez ikakve sumnje Katalonija i ostatak Španije nalaze na istorijskoj prekretnici". Katalonski dnevnik, zagovornik referenduma, dodaje da postoji velika zabrinutost zbog zaoštravanja sukoba španske države i regionalne vlasti. List naglašava da je to "politički sukob posejan preterivanjem i omalovažavanjem, uzajamnim provokacijama i naročito nesposobnošću političara da razmimoilaženja reše demokratskim oruđem dijaloga pod okriljem zakona".
Bivši predsednik Evropskog parlamenta, katalonski socijalista Žozep Borelj se založio za smirivanje, politički dogovor i realizam, naglasivši da je težnja za nezavisnošću Katalonije utemeljena više na mitu nego na stvarnosti. On je naveo da polovina žitelja Katalonije govorie kastiljanski ili drugi jezik, a oni nisu za otcepljenje od Španije.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 3
Vojvodina nasa dika
Licemeri
Zato ste se mešali u naš problem i bombardovali nas, je l' tako?!
gari
Ajde dobro, sad kad je konkretno Katalonija u pitanju kod koje Španija ostaje u EU, razumljivo je ako može Španija da im pravi problem, ali veći je apsurd da Škotska treba da prolazi kroz višegodišnje pregovore ako VB tu istu uniju napušta, ili ju je u trenutku pregovora već i napustila.
Ne bi trebala EU da se baš toliko čvrsto drži svojih principa i propisa. Svaka država koja se nije prilagođavala je propala. Jedino su one koje su se menjale i prilagođavale vremenu uspevale da opstanu kroz vekove.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar