Izveštaj UN o smrti drugog po redu generalnog sekretara Daga Hamaršelda 1961. godine, u avionskoj nesreći u centralnoj Africi, otkrio je da postoji "značajna količina dokaza" da je avion u kome se on nalazio oborila neka druga letelica.
Izveštaj, koji je prošlog meseca predat sadašnjem generalnom sekretaru UN Antoniju Guteresu uzeo je u obzir prethodno neobjavljene informacije koje su pružile američke, britanske, belgijske, kanadske i nemačke vlade, piše britanski "Gardijan".
Autor izveštaja, bivši predsednik Vrhovnog suda Tanzanije Muhamed Čande Ohmana, otkrio je da su američka i britanska vlada presrele radio saobraćaj u toj oblasti u to vreme i sugerisale da bi misterija duga 56 godina mogla biti rešena.
"Zahvalan sam na pomoći koju sam dobio, što je otkrilo veliku količinu vrednih novih informacija. Sa sigurnošću mogu da kažem da što smo više išli u pretraživanja, nalazili smo relevantnije podatke", napisao je Ohman u zaključku izveštaja u koji je "Gardijan" imao uvid.
Avion se srušio 17. septembra oko ponoći i u toj nesreći, pored Hamaršelda, stradalo je još 15 osoba. Dve britanske istrage ukazale su da je uzrok nesreće greška pilota, dok je komisija UN 1962. godine potvrdila pogibiju, ali nije mogla da odredi uzrok.
Prethodnih godina nezavisna istraga jednog švedskog humanitarnog radnika i saradnice londonskog Instituta za studije Komonvelta uticale su da UN ponovo pokrene istragu, da bi na panelu organizovanom 2015. godine otkriveno da ima dovoljno materijala da garantuje imenovanje "eminentne osobe" za procenu, tako da je Ohman dobio taj posao u februaru ove godine.
Neki od Ohmanovih nalaza su da je Francuska tajno isporučila pobunjenicima Katanga tri aviona "fuga", koji su upotrebljavani u napadima na objekte američke vlade.
Pokazalo se da su britanske kolonijalne vlasti tadašnje Severne Rodezije (današnje Zambije) "presrele komunikaciju", ondono špijunirale UN u vreme pada i da su imale obaveštajne aktivnosti u toj oblasti.
Isto tako, Ohman je naveo da su ranije istrage ignorisale svedočenja lokalnih očevidaca koji su tvrdili da su videli još jedan avion kako svetli na nebu u noći pada Hamaršeldovog aviona.
Takođe, zanemareno je i svedočenje Harolda Džulijena, oficira za bezbednost koji je bio u avionu i preživeo još nekoliko dana nakon pada, a koji je medicinskom osoblju rekao da je video "iskre" na nebu malo pre nego što se avion srušio.
Hamaršeld, švedski diplomata koji je postao generalni sekretar UN 1953. godine, bio je na misiji posredovanja u mirovnim pregovorima u Kongu (današnji DR Kongo), između vlade i pobunjenika iz regiona Katanga, koje su podržavale kompanije za eksploataciju rude. Njegov avion "daglas DC-6" bio je na putu iz kongoanske prestonice Leopoldvil (današnja Kinšasa) ka gradu Ndola (današnja Zambija), gde su britanske kolonijalne vlasti trebalo da budu domaćini njegovih razgovora sa pobunjenicima iz Katange.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Najmanje 144 osobe poginule su u Mjanmaru u snažnom zemljotresu magnitude 7,7 koji je pogodio tu zemlju i Tajland, a nadležni strahuju da je broj žrtava veći.
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik, pozvan je da se u svojstvu osumnjičenog odazove na poziv Tužilaštvu BiH u okviru istrage o kupovine vile na Dedinju u Beogradu.
Ministar zdravlja Severne Makedonije Arber Taravari izjavio je da se sa lečenja u inostranstvu vraća još devet pacijenata koji su povređeni u požaru u diskoteci "Puls", od kojih jedan iz Beograda.
Bivši direktor crnogorske Uprave policije Slavko Stojanović osuđen je danas prvostepenom odlukom Višeg suda u Podgorici na tri godine i osam meseci zatvora zbog šverca cigareta.
Svi državljani Srbije koji privremeno borave u Mjanmaru su dobro, kao i osoblje ambasade Srbije u Jangonu, izjavila je danas privremena otpravnica poslova u ambasadi u Jangonu Gordana Jakšić.
Goran Bubić, advokat predsednika Republike Srpske Milorada Dodika, izjavio je da će tražiti brisanje međunarodne poternice za Dodikom, ako Interpol prihvati zahtev Suda Bosne i Hercegovine (BiH).
Veliki protesti održavaju se na ulicama Turske protiv Erdoganove vlasti. Jedna scena, koja uključuje animiranog lika Pikačua, postala je viralna na društvenim mrežama.
Dadilja u Kanzasu, koja je, na zahtev uplašene dece o kojoj se starala odlučila da proveri da li ispod kreveta ima "čudovišta", tu pronašla muškarca koji se krio.
Slovenačka policija je saopštila da traga za zatvorenikom Asmirom Sulejmanovićem (38), koji je u sredu pobegao tokom radne aktivnosti na gradilištu novog zatvora u Dobrunju.
U marini rizorta Portonovi u Herceg Novom oko 18 sati izbio je požar, a kako saznaje Televizija Vijesti, gorela je jedna od luksuznih jahti usidrenih u toj marini.
Zvaničnici Izraela zatražili su od predsednika RS Milorada Dodika da napusti konferenciju o antisemitizmu u Jerusalimu, pošto je za njim izdata međunarodna poternica, objavili su izraelski mediji.
Sud Bosne i Hercegovine izdao je naredbu za raspisivanje međunarodne poternice za predsednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom i predsednikom Narodne skupštine RS Nenadom Stevandićem.
Evropski parlament i Evropski savet usvojili su privremeni sporazum kojim bi trebalo da se modernizuju pravila o vozačkim dozvolama, a u sklopu reformi najavljeni su i brojni noviteti.
Premijer Severne Makedonije Hristijan Mickoski sreo se danas sa 19-godišnjim Jovanom Kostadinovim iz Vinice koji je iz požara u kočanskoj diskoteci "Puls" spasio 21 osobu.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar