Kako prenose hrvatski mediji, predlog novog zakona o porodici koji je u sredu upućen u javnu raspravu prvi put donosi definiciju porodice i ona glasi:
"U smislu ovog Zakona porodicu čine: majka, otac i njihova deca, majka s detetom odnosno otac s detetom iako ne žive zajedno, te ostali srodnici koji s njima žive."
I deo porodice u kojoj žive deca više neće biti porodica po novom zakonu, a radi se o deci koju odgajaju dve istopolne osobe. Iako po Zakonu o životnom partnerstvu onaj istopolni partner koji nije roditelj deteta ima u određenim uslovima pravo na tzv. partnerska prava, koja su gotovo izjednačena s roditeljskim, novi zakon jasno im poručuje da oni nisu porodica, piše "Jutarnji list".
Jutarnji list i Vijesti.hr navode da u Evropi ima malo država koje su u svojim zakonodavstvima definisale porodicu i dodaju da je to sada učinila Hrvatska ali na taj način da ako nema dece, nema ni porodice.
Sada se postavlja pitanje da li su prema novoj definiciji, porodica bake i deke sa unucima koje odgajaju nakon što su im roditelji preminuli, navode hrvatski mediji.
Na društvenim mrežama već je pokrenuta polemika oko sporne definicije, pa ima i onih revoltiranih koji pitaju hrvatske zakonodavce da li se muž i žena, kojima je dete preminulo, smatraju porodicom ili ne.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 3
Nemanja
Država
Postoji toliko ključnih tema ( u svakoj državi) koje treba pročistiti i jasno definisati zakonima koji bi bili u skladu sa zdravim razumom i na korist građana, u smislu brige o njihovoj dobrobiti i zaštiti. Zar to nije primarna obaveza Države (koje god), zar nešto slično ne sadrži sama definicija Države? Ili je to samo davni san o Državi...?
Ovako
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar