Šefovi tri nemačke službe - za spoljno, unutrašnje i vojno obaveštavanje - ukazali su danas, na javnoj sednici parlamentarnog komiteta, da sajber pretnje posebno iziskuju zajednička rešenja.
Direktor nemačke agencije za unutrašnje obaveštavanje BfV, Hans-Georg Masen, rekao je parlamentarnom nadzornom komitetu da bi trebalo omogućiti uništavanje podataka koji su ukradeni sa nemačkih servera i premešteni na strane servere, kako bi se sprečila njihova zloupotreba. Masen je naveo i da trebalo "zaraziti" strane servere kompjuterskim programom, koji bi omogućio veći nadzor nad operacijama usmerenim protiv nemačkih sajber meta.
"U realnom svetu, to bi bilo kao da stranog obaveštajnog agenta preuzmemo da radi za nas... Tako nešto bi trebalo da bude moguće i u sajber svetu", rekao je Masen parlamentarnom komitetu. Kako je objasnio, to su instrumenti "hakerskog uzvraćanja", ali su oni ispod praga uništavanja ili onesposobljavanja stranog servera.
Nemački zvaničnici su okrivili APT28, rusku hakersku grupu povezanu sa zvaničnom Moskvom, za hakovanje Donjeg doma nemačkog parlamenta maja 2015, kao i za druge sajber napade protiv političkih grupa, pojedinaca ili institucija, podsećaju mediji.
Šef nemačke službe za spoljno obaveštavanje BND Bruno Kal rekao je danas da "pretnje po Nemačku mogu da budu identifikovane, analizirane i sprečene samo saradnjom agencija". On je naglasio da nemačke obaveštajne agencije moraju pratiti najnovije tehnološke trendove, inače će digitalna revolucija ići na ruku samo onima od kojih bi trebalo štititi Nemačku.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar