U izveštaju pod naslovom "Igre nasilja" (Games of violence) navedeni su detalji iz medicinskih izveštaja i iz i svedočenja mladih pacijenata o nasilju.
"Za decu i mlade koji pokušavaju da napuste Srbiju nasilje je konstanta, a uglavnom ga sprovode granične policije zemalja članica Evropske unije. Više od godinu dana naši doktori i sestre slušaju jedno te isto - priču o nasilju u kojoj su mladi ljudi prebijani, ponižavani i napadani psima u očajničkom pokušaju da nastave svoj put (ka EU)", rekao je šef Misije organizacije "Lekari bez granica" u Srbiji Stefan Moasen.
On je dodao da je u prvih šest meseci čak 92 odsto dece i tinejdžera koji su posetili kliniku "Lekara bez granica" svedočilo o fizičkom nasilju pograničnih policija zemalja EU, pre svih bugarskih, mađarskih i hrvatskih.
Gotovo polovina sve dece kao vinovnike tog nasilja imenovala je bugarsku policiju, dok je u tom periodu tim medicinskih radnika te organizacije u mobilnoj klinici u Beogradu dokumentovao 62 incidenta namernog nasilja na granici sa Mađarskom i 24 na granici sa Hrvatskom. Većina tih svedočenja svodi se na to da su se granične policije tih zemalja ponašale na isti način, odnosno da su ih tukli, huškali pse na njih i da su ih prskali suzavcem, što ukazuje da u poslednje dve godine postoji sistematično nasilje koje se sprovodi protiv izbeglica koje pokušavaju da pređu u EU.
"Sramota je da zemlje EU koriste nasilje da bi sprečili decu i i mlade ljude da zatraže azil na teritoriji Unije. Na taj način oni čine veliku štetu, i fizičku i psihičku, a te ljude čine ranjivim i guraju ih direktno u ruke krijumčara, protiv kojih i Unija i zemlje članice tvrde da se bore", rekao je Moasen.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 2
Srboljub
yz
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar