Za originalni Dejtonski sporazum tražio 50.000 evra

Privedeni Željko Kuntoš (48), kod koga je pronađen original Dejtonskog sporazuma, nudio je taj dokument na prodaju za 100.000 KM (oko 50.000 evra).
Kuntoš je Dejtonski sporazum na engleskom jeziku skrivao u svojoj kući na Palama, a na prodaju ga je, kako se navodi, nudio radi sticanja protivpravne imovinske koristi.
 
Priveden je u utorak zbog osnova sumnje da je izvršilo krivična dela trgovina uticajem i falsifikovanje ili uništavanje službene isprave.
 
U MUP-u Republike Srpske nisu mogli da daju nikakve detaljnije informacije o policijskoj akciji, ističući kako će se policija o kompletnom slučaju oglasiti saopštenjem. 
 
Priča o nestanku bosanskohercegovačkog primerka Dejtonskog mirovnog sporazuma postala je aktuelna 2008. godine kada je iz Arhiva Predsedništva BiH u Sarajevu nestao originalni dokument. Predsedništvo BiH je, naime, tada ustanovilo da se u arhivu ne nalazi original Dejtonskog sporazuma, a tačno vreme i okolnosti nestanka i danas su nepoznati. 
 
Tadašnji predsedavajući Predsedništva BiH Željko Komšić je na sednici Predsedništva upozorio da je iz arhiva nestao originalni primerak Dejtonskog sporazuma. 
 
Komšićevo otkriće izazvalo je veliko uzbuđenje jer se znalo da je Alija Izetbegović nakon povratka iz Amerike lično u Sarajevo doneo originalni primerak Dejtonskog sporazuma, a 13 godina nakon toga odjednom više niko nije znao gde je završio dokument od nedvosmislene istorijske važnosti. 
 
Kako se navodi, i dalje nije jasno da li je pronađeni originalni dokument Dejtonskog mirovnog sporazuma bosanskohercegovački ili srpski. 
 
Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić je ranije izjavio da Srbija nema original Dejtonskog sporazuma. 
 
"Svi se prave blesavi kad ih pitam, a nezamislivo je da Srbija nema sačuvan primerak Dejtonskog sporazuma. Nema ni tog papira, oni su sve opljačkali. Kad su hapsili Slobu (Slobodana Miloševića), ništa nije ostalo", rekao je Dačić u avgustu za "Telegraf". 
 
Drugom originalnom primerku tog dokumenta, koji je bio u Sarajevu, gubi se svaki trag, još otkako je avionom iz Pariza 1995. godine donet na sarajevski aerodrom. 
 
Dom naroda Parlamentarne skupštine BiH je krajem 2009. usvojio zaključak kojim se Predsedništvo BiH i Ministarstvo spoljnih poslova obavezuju da u najkraćem mogućem roku od Francuske, kao depozitara Dejtonskog mirovnog sporazuma, pribave i stave na raspolaganje Parlamentarnoj skupštini BiH izvorni tekst ili overenu kopiju Sporazuma. 
 
Inače, u svetu pored bh. i srpskog postoji još šest primeraka Dejtonskog sporazuma i to hrvatski, američki, nemački, francuski, ruski i britanski, a svi su izvorno napisani na engleskom jeziku.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Hvala za priliku

    01.11.2017 13:07
    @ Use, nase i podase Mislim da tvoj komentar odnosno tvoje "ime" sa kojim si se potpisao, najbolje govori o tebi, ni o kom drugom.
  • Use, nase i podase

    01.11.2017 11:22
    Zato su im se vodje i skrivale po Srbiji. Prodale bi ih "krlje" u delovima, zarad vece love.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet