Novi svetski skandal u vezi sa pranjem para i ofšor kompanijama

U pitanju je 13,4 miliona dokumenata pod zajedničkim imenom "Rajski papiri", a kako navode istraživači, u njima se između ostalog govori o vezama saradnika Donalda Trampa i Rusa, ofšor sredstvima britanske kraljice, tajnim poslovima bliskog saradnika kanadskog premijera Džastina Trudoa, ali i o još 120 političara i moćnika.
Takođe, u papirima se spominju veliki brendovi i internacionalne kompanije kao što su Epl, Najk i Uber, kao i veze politike, privatnih bogatstava i korporativnih giganata, načini za izbegavanje poreza i "maštoviti manevri" njihovih knjigovođa.
Između ostalog, govori se o novcu koji je Trampov saradnik dobijao od energetske kompanije iz Rusije čiji je suvlasnik zet Vladimira Putina, o milionima dolara koje je preko ofšor kompanija ulagala kraljica Elizabeta Druga, o poslovima bivšeg američkog generala Veslija Klarka, o Alfredu Guzenbaueru, koji je ovdašnjoj javnosti poznat kao savetnik srpskih vlasti, ali i o novcu koji su ruski tajkuni upumpali u Fejsbuk i Tviter...
Kao i kod prethodnog velikog otkrića koje su istraživali novinari više od 100 redakcija okupljeni pod kapom ICJI, tzv. "Panamski papiri", i ovog puta novinari ističu da se u papirima spominju legalna poslovanja preko ofšor kompanija i fondova, kao i da spominjanje bilo čijeg imena ne upućuje na to da je neko kršio zakon.
Na svom sajtu ICJI navodi ključna otkrića "Rajskih papira":
Procurela dokumenta dobio je nemački list "Zidojče cajtung" i podelio ih sa Međunarodnim konzorcijumom istraživačkih novinara i sa više od 380 novinara u 67 država. Među 96 medija koji učestvuju u projektu "Rajski papiri" (Paradise Papers) je i srpski portal Krik, koji je analizirao dokumentaciju u vezi sa Srbijom, a svoje nalaze objavljivaće od ponedeljka.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar