Vojska Zimbabvea saopštila je danas da drži u pritvoru predsednika te zemlje Roberta Mugabea i njegovu suprugu Grejs, kao i da obezbeđuje vladine zgrade i patrolira ulicama prestonice Hararea.
Vladajuća stranka Zimbabvea Zanu-PF objavila je na Tviteru da je bivši potpredsednik Emerson Mnangagva postavljen za privremenog predsednika države, umesto 93-godišnjeg Roberta Mugabea kojeg zajedno sa suprugom Grejs vojska drži u pritvoru.
Rojters, pozivajući se na izvore iz vlade Zimbabvea, navodi da vojska tvrdi da je preuzela vlast u toj zemlji kako bi iskorenila kriminalce koji se nalaze oko predsednika Roberta Mugabea i izazivaju društvene i ekonomske patnje državi.
Tokom noći se čulo nekoliko snažnih eksplozija u centralnim delovima Harerea, a njihov uzrok se ne zna.
Uhapšen je i zimbabveanski ministar finansija Ignacijus Ccombo. Navodi se da je Ccombo vodeća figura u takozvanoj "G40" frakciji vladajuće stranke ZANU-PF, koju vodi Grejs Mugabe, supruga 93-godišnjeg predsednika koja želi da ga nasledi.
Očevidac je rekao Rojtersu da su vojnici i oklopna vozila blokirala puteve koji vode ka vladinim zgradama, parlamentu i sudovima u centru prestonice Hararea, kao i da je video da stanovništvo nedaleko odatle stoji u redovima ispred banaka.
Vojnici su tokom noći zauzeli sedište državne televizije ZBC i prema rečima izvora Rojtersa savladali neke od zaposlenih, poručivši ostalima da "ne brinu" pošto su tu došli da bi samo zaštitili televiziju.
Navodi se da je uticajni lider ratnih veterana koji su vodili rat za nezavisnost Zimbabvea Kris Mucvanga pozvao danas Južnu Afriku, druge države juga Afrike, kao i Zapad, da ponovo stupe u kontakt sa Zimbabveom.
Agencija navodi da je Mucvanga pohvalio akciju koju je vojska izvela tokom noći kao "ispravljanje stanja koje je vodilo u provaliju" i dodao da će vojna uprava obezbediti "bolje poslovno okruženje" nakon godina manjka investicija i ekonomskog propadanja.
Robert Mugabe na vlasti je u Zimbabveu već 37 godina, po čemu je i svetski rekorder. Prvo je od 1980. bio premijer, potom predsednik države sa najdužim stažom u Africi, a verovatno i u svetu, ali su ga zbog načina vladavine mnogi optuživali za nasilno gušenje opozicije i uništavanje zemlje.
Pre dve godine, izabran je za predsednika Afričke unije, što je izazvalo negodovanje u afričkim zemljama. Bio je vođa organizacije Afrički nacionalni savez Zimbabvea, koji se borio za slobodu crnog domorodačkog stanovništva u tadašnjoj Rodeziji. Osim po čvrstoj ruci u Zimbabveu, poznat je i po negativnim stavovima na račun zapadnih zemalja.
U periodu od 1964. do 1974. godine bio je u zatvoru.
Uprkos narušenom zdravlju, Mugabe je nedavno izjavio da će razmišljati o povlačenju sa mesta predsednika tek kada napuni 100 godina.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Sta kazu nasi ultra-desnicari na ovo? Da nije i on mozda poslednji slobodarski stub sveta, kao i lideri ostalih drzava poput Kube, Severne Koreje i slicnih gde ljudi rade za 100 dolara mesecno dok im vodje imaju po koju milijardu?
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
U ruskom raketnom napadu na Krivij Rig, rodni grad ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog, poginulo je 14 ljudi, a oko 50 je povređeno, saopštile su tamošnje lokalne vlasti.
Nemačka ministarka za evropska pitanja i klimu Ana Lirman, izjavila je da su "njoj i njenoj delegaciji predstavnici predsednika Republike Srpske Milorada Dodika pretili nasiljem".
Student Đorđe koji je jedan od studenata koji su biciklima krenuli u Strazbur, otkriva šta piše u pismu koje nose predstavnicima evropskih institucija.
Nemačka ministarka za evropske poslove i klimu Ana Lirman popodne je napustila Banja Luku, nakon što ju je Vlada Republike Srpske prethodno proglasila "nepoželjnom osobom" (persona non grata).
Mađarski premijer Viktor Orban izjavio je vlada planira izradu zakona o zabrani blokiranja mostova tokom uličnih protesta, kako bi se "zaštitila prava građana koji u demonstracijama ne učestvuju".
Kina je od 10. aprila uvodi carinu od 34 odsto na uvoz svih američkih proizvoda u okviru uzvratnih mera posle odluke predsednika SAD Donalda Trampa o uvođenju carine od 34 odsto na kineske proizvode.
Turska policija uhapsila je 11 osoba zbog podrške jednodnevnom bojkotu kupovine, u okviru protesta protiv zatvaranja gradonačelnika Istanbula Ekrema Imamoglua.
Bivši guverner Ilinoisa Rod Blagojević, koga je predsednik SAD Donald Tramp pomilovao u februaru, pristao je da lobira u ime Republike Srpske, navodi Politiko.
Nemačka i Austrija uvešće sankcije predsedniku, predsedniku Skupštine i premijeru Republike Srpske Miloradu Dodiku, Nenadu Stevandiću i Radovanu Viškoviću zbog napada na ustavni poredak BiH.
Ministarka spoljnih poslova Slovenije Tanja Fajon izjavila je u Briselu da će na sastanku šefova diplomatija članica NATO-a upozoriti saveznike na situaciju na Zapadnom Balkanu.
Ministar unutrašnjih poslova Severne Makedonije Panče Toškovski izjavio je da je policija za požar u diskoteci "Puls" u Kočanima podnela krivične prijave protiv 34 osobe, od kojih je 31 u pritvoru.
Komentari 3
PetarPP
Novosadjanin
Kerefeke
Zasad. Sada je usao i nas av u trku.
Bio je premijer pa predsednik.
I av isto.
Bio je u zatvoru.
Ovaj nas jos nije.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar