Rođen je 1936. godine, a u bogatoj karijeri ostvario je 80 filmskih uloga, 100 pozorišnih i brojne televizijske. Glumu je studirao na Akademiji dramske umetnosti u Zagrebu, na kojoj je kasnije i predavao, a od 1957. do 1973. bio je stalni član ansambla dramskog pozorišta Gavela. Od 1978. do 1984. bio je stalni član Drame Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu.
Glumačku karijeru počeo je kao 16-ogodišnjak u filmu "Sinji galeb" Branka Bauera. Poslednju ulogu imao je u filmu Rajka Grlića "Ustav Republike Hrvatske".
Ostaće zapamćen po brojnim ulogama, poput onih u seriji "Kapelski kresovi" i u filmu "Bitka na Neretvi". Glumio je i u filmovima "Kozara", "Živi bili pa vidjeli", "Ljudožder vegetarijanac", "100 minuta slave", kao i u serijama "Velo misto", "Jelenko", "Putovanje u Vučjak", "Najbolje godine", "Odmori se, zaslužio si", "Larin izbor" i drugim.
Smiljanić je 2016. dobio nagradu Vladimir Nazor za životno delo. Društvo hrvatskih filmskih reditelja dodelilo mu je prošle godine nagradu "Fabijan Šovagović", koju dobijaju glumci čije je delo ostavilo trajan trag u istoriji hrvatskog filma.
Objavio je roman "Svi hrvatski kolovozi", pisao je zapažene eseje ("Biti, ili ne biti glumac: zapisi o nezahvalnoj profesiji") i niz drugih promišljanja u delima "Šašavi rječnik hrvatskoga kazališnog žargona" i "Šašavi rječnik čudnih riječi: sve što ste htjeli znati o hrvatskoj sceni, a niste se usudili pitati".
Njegov sin Mitja Smiljanić objavio je na Fejsbuku video posvećen glumačkim ostvarenjima i životu Božidara Smiljanića, koji je prikazan njemu u čast na Pulskom filmskom festivalu.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar