Država sapliće one koji žele da ulažu u IT sektor

Za ulaganja u IT sektor u Srbiji zainteresovani su investitori iz Kine, Rusije, Češke, ali im na putu stoje poreska opterećenja, komplikovane procedure i nedostatak stručnjaka u našoj zemlji.
Za ulaganja u IT sektor u Srbiji zainteresovani su investitori iz Kine, Rusije, Češke, kao i globalne kompanije, ali im na putu stoje poreska opterećenja, komplikovane procedure i nedostatak stručnjaka u našoj zemlji.

Stručnjaci se slažu da je neophodno preduzeti mere da bi se poboljšao privredni ambijent u kojem posluju IT kompanije i iskoristile propuštene šanse. Tako je Mađarska "nultom" stopom oprezivanja IT sektora uspela da za pet godina kapacitet te oblasti poveća tri puta.

Sekretar Udruženja informatičke delatnosti u Privrednoj komori Beograda Dušan Rakić rekao je da su predstavnici te privredne asocijacije razgovarali s više investitora koji su imali nameru da ovde ulažu i donesu značajnije projekte. On je preneo da su i oni bili veoma iznenađeni onim što su saznali u razgovoru s potencijalnim ulagačima.

"Srbija uopšte nije tako povoljno mesto kao što to na prvi pogled izgleda, čak su određeni investitori pravili biznis-planove za Beograd, Prag, Bratislavu... ispalo je da je Beograd najskuplji", kazao je Rakić.

On je rekao da će beogradska komora predložiti nekoliko mera nadležnima, a da razvoj može ići u dva pravca: jedno su krupni projekti, u kojima bi određena globalna kompanija zaposlila više stotina IT stručnjaka u Srbiji, a drugi razvoj malih start-apova.

Među predloženim merama su povećanje kvote za školovanje IT stručnjaka i njihovo usklađivanje s potrebama tržišta, uvođenje poreskih olakšica, pojednostavljenje procedura. Kao primer je navedena obaveza da osnivački kapital bude u dinarima, što je svakako otežavajuća okolnost za kompanije koje, na primer, dolaze iz Kine. Takođe, treba stimulisati otvaranje biznis-inkubatora, akceleratora i tehnoloških parkova.

Predsednik Društva za informatiku Srbije Nikola Marković rekao je da to što oni predlažu nisu njihove originalne ideje.

"Sve zemlje u svetu koje žele da ICT ima značajniju ulogu u njihovom razvoju ili da poprave svoj ukupni privredni bilans, podstiču delatnost u toj oblasti, čak i zemlje u okruženju", kazao je Marković.

On je rekao da IT tržište u Srbiji od 2008. godine stagnira ili opada, dok u ostalim zemljama u regionu, od Rumunije do Albanije, raste.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • programator

    21.09.2015 07:53
    uuu
    Logitech Ultra X!
  • Milan

    20.09.2015 22:25
    Da li su dobri saveti za mlade
    Nedavno sam u Beogradu preko medija slušao nekog lika iz IT struke koji je savetovao mlade da slobodno otvaraju Start-up kompanije. Po njegovim rečima, mnogi ljudi su otvorili svoju kompaniju tek iz 11-og puta i zato ne treba mladi da se plaše, nego da istraju u nizu otvaranja svojih Start-up kompanija sve dok ne uspeju. U toku tih pokušaja slobodno neka pozajmljuju novac od roditelja, rođaka, kredite i ne znam koga je još sve naveo. Mislim da to uopšte nisu dobri saveti za mlade u našoj zemlji.
  • Nemanja

    20.09.2015 21:06
    IT nam je strateška grana?
    Kako nam je to strateška grana kad su tu oblast svrstali u ministarstvo koje se zove "Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija". Čak se i ne pominju informacione tehnologije u nazivu ministarstva nego su podskup telekomunikacija, a po redosledu važnosti tek posle trgovine i turizma. Ali pričaju stalno po medijima da nam nedostaje još nekoliko hiljada IT inženjera i to urgentno, a ne znam ni gde će ovi koji su sada bez posla da rade? Tako se ne pravi strateška grana u nekoj industriji.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija