Tek svaki četvrti sudski poziv uspešno se uruči

"Ima kera, nema zvono". Ovo je izveštaj kurira koji nije uspeo da uruči poziv prekršajnog suda. Došao je na kapiju i čuo lavež psa. Nije imao gde da zvoni pa je odustao, ali je njegov službeni izveštaj u četiri reči danas sastavni deo spisa predmeta.
"Ima kera, nema zvono". Ovo je izveštaj kurira koji nije uspeo da uruči poziv prekršajnog suda. Došao je na kapiju i čuo lavež psa. Nije imao gde da zvoni pa je odustao, ali je njegov službeni izveštaj u četiri reči danas sastavni deo spisa predmeta.



Plave i bele sudske koverte putuju poštom ili u torbama sudskih dostavljača, a najveći deo se vrati uz obaveštenje: "Ne živi na navedenoj adresi" ili "Nema nikoga kod kuće". Uspešno se uruči samo oko 25 odsto sudske pošte.

"Na ovaj način godišnje se baci oko sto miliona dinara, koliko ukupno košta sva neuručena sudska pošta. To je oko devet miliona evra. Taj novac bio bi dovoljan za bruto plate oko 200 sudskih dostavljača", kaže za Politiku Aleksandar Ilić, portparol Prekršajnog apelacionog suda.

Prema podacima ovog suda, na godišnjem nivou prekršajni sudovi u proseku potroše oko 125.000.000 dinara za dostavu poziva i drugih sudskih pismena.

"Uspešnost dostave je između 20 i 30 odsto na nacionalnom nivou, što znači da se oko 100.000.000 dinara potroši bez ikakvog efekta i to nije krivica sudova. Poređenja radi, adaptacija nove zgrade Prekršajnog suda u Beogradu koštala je 200.000.000 dinara, što se smatra kapitalnom investicijom u pravosudnu infrastrukturu. Od novca koji se baci na neuručenu poštu, svake dve godine bi se mogla sazidati od temelja do krova jedna nova zgrada suda, ili bi se mogla u potpunosti adaptirati tri postojeća pravosudna objekta", ističe Ilić

Primer iz Novog Sada ukazao je na efikasnost kurirske službe koja naplaćuje samo uspešno uručenu sudsku poštu. Predsednik Prekršajnog suda Kamenko Kozarski kaže da ovaj sud na ime troškove za poštanske usluge godišnje plati oko sedam miliona, a uspešnost dostave je između 25 i 30 odsto. Istovremeno, sud plaća oko milion dinara ovlašćenoj kurirskoj službi čiji je procenat uručenja 95 do 100 odsto jer se plaća samo pravilno uručena pismena.

Zbog neuspešne dostave, u sudovima širom Srbije godišnje zastari na desetine hiljada sudskih postupaka. Postoje tri načina dostave: preko zaposlenih sudskih dostavljača, posredstvom Pošte Srbije i angažovanjem honoraraca putem ugovora o povremenim poslovima ili preko studentskih zadruga.

Samo veći sudovi imaju svoje zaposlene dostavljače, ali nijedan ih nema dovoljno.

  • mladjan

    30.11.2015 09:03
    krimosi
    to će biti tako dokle god otimate od naroda, za gluposti, a pare trpaju lopovi u svoj džep.
  • zakon

    30.11.2015 05:48
    ne mos da zastari!!!!
    okaci se na oglasnu tbl suda i smatra se ko da je dostavljeno,ne moze da zastari...toliko
  • Rusofil_IQ_0

    30.11.2015 02:29
    LAZU! nesposbni i bahati lopovi!
    Meni su za crveno svetlo na staru adresu godinu dana slali, naravno roditeljima sam rekao da NIKAKO ne primaju jer sam ja uredno promenio adresu u licnoj karti! cak su MUP slali iako znaju da tamo ne zivim 2+ godine!

    Naravno zastarilo dok su se oni skontali da provere gde zivim!

    A ako me pojure iz parking servisa zbog dva kasna placanja e ti me nece naci zivog!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija