Poslanici Skupštine Srbije usvojili su 12. februara izmene Zakona o kulturi, kojima se ukida postojanje ustanova kulture od nacionalnog značaja. Komentarišući ovu odluku, najviše je ogorčen bivši ministar kulture i proslavljeni glumac Branislav Lečić.
"Nacionalni značaj je jedina zaštita za te institucije. Idemo polako na tržište koje će uništiti sve. Uskoro će biti u opciji i teza da pozorišta i muzeji mogu biti i privatni. Ako i kulturu rasprodamo, nemamo identitet. Neodgovoran potez Vlade da na institucijama kulture od nacionalnog značaja sprovodi mere štednje. Obaveza države je da ih finansiraju stabilno i ozbiljno. Država se lišava te brige, a time kulture. Kome to treba", pita Lečić.
Zakonska kategorija "ustanova kulture od nacionalnog značaja" prevashodno je značila priznanje za rad, za stručne aktivnosti i za doprinos struci. Prethodni zakon predviđao je i određene privilegije, poput prioriteta pri konkurisanju za projekte.
"Gubitkom statusa od nacionalnog značaja institucije će ostati bez stabilnog finansiranja. Verovatno će u budućnosti to dovesti i do restrukturiranja, otpuštanja, a šta će biti posledice videćemo tek u budućnosti", kaže reditelj Egon Savin, član Nacionalnog saveta za kulturu.
Voja Brajović smatra da će nova vlada promeniti sporne odredbe.
"Verujem da će nakon izbora 24. aprila i zakon menjati. Odbor za kulturu je odbio taj zakon, a posle je na javnoj raspravi usvojen. Smatram besmislenim da Srbija nema ustanove kulture koje su od posebnog značaja, poput Narodnog pozorišta ili Muzeja Nikole Tesle", kaže Brajović.
Vršilac dužnosti upravnika Narodnog pozorišta, kao i Brajović uvereni su da će novim zakonom status biti vraćen.
"Narodno pozorište se ne brine mnogo u vezi sa tim. Postoje neke institucije za koje će se uvek znati da su nacionalne. Nova vlada imaće razumevanja za naš predlog koji će uslediti verovatno i od NBS, Narodnog muzeja", objašnjava Savić.
I bivši direktor Kinoteke Radoslav Zelenović spada u grupu optimista.
"Odluka koja je doneta ne može da promeni suštinu institucija kao što su Narodni muzej, NBS, Kinoteka... One su postavljene da brinu o nacionalnim resursima. Njihovo finansiranje moglo bi da se reši zakonima o Narodnom pozorištu, Kinoteci, gde će se tačno znati šta treba da se radi jer se ne čuva tu samo srpsko kulturno blago već i svetsko", poručuje Zelenović.
Narodnjaci pevaju u pozorištima?
Zbog promena Zakona o kulturi, upravnici pozorišta će morati da se snalaze za finansije. Zato i nije čudno to što će u Narodnom pozorištu pevati Marija Šerifović, a u budućnosti možemo da očekujemo da vidimo izvođače turbo-folk muzike.
Autor: Kurir
Komentari 13
Turbo Rigoleto
A za Srbiju, njena kultura je u slobodnom padu od 1980-e ne vidi se dno. Na kraju krajeva crkva je važnija od pozorišta.
Singidumac
Daca
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar