Kako da se sudije u Srbiji odupru politici?

Nezavisnost sudstva i samostalnost tužilaštva samo su ideali kojima se teži i koji se mogu postići ako izvršna i zakonodavna vlast ne učestvuju u izboru sudija i tužilaca.

Visoki savet sudstva bira sudije, ali članovi ovog tela su i ministar pravde i predsednik skupštinskog odbora za pravosuđe. Sudije koje treba prvi put da budu izabrane bira Narodna skupština, na predlog VSS-a.

"Visokom savetu sudstva i Državnom veću tužilaca dat je veliki značaj i podignuti su na ustavni nivo, iako funkcionišu tek od 2008. godine. Smatralo se da će već samim postojanjem sudskih saveta, uticaj zakonodavne i izvršne vlasti na sudstvo i tužilaštvo biti zaustavljen. Međutim, pokazalo se da nema čudotvornih rešenja, da nema recepta za stvaranje takve institucije koja će stvarno da pruži garancije nezavisnosti. U svim tim tranzicionim državama, pa i u našoj, ta tela su užasno podbacila, a svi razlozi se svode na uticaj politike na VSS", kaže predsednica Društva sudija Srbije Dragana Boljević.

Ona je naglasila da je status VSS-a i sudija uopšte bolji od statusa Državnog veća tužilaca, ali da oni "boluju od iste boljke".

"VSS nije uspeo da obezbedi ono što mu je Ustavom dato u nadležnost, da bude nezavisno telo koje bi garantovalo nezavisnost sudovima i sudijama. I VSS i DVT imaju po 11 članova i većina su sudije, odnosno tužioci – sedam od 11 članova. Kako je moguće da ta većina ne može da pobedi onih četiri, pri čemu barem dvoje od tih četvoro mogu da budu na strani sudija, jer to su jedan advokat i jedan profesor prava", navela je predsednica Društva sudija.

Odgovor na pitanje leži i u činjenici da izbor članova VSS-a i dalje delimično zavisi od zakonodavne i izvršne vlasti. Međutim, kako je rekla sudija, problem je i u tome što predstavnici sudija nisu imali integritet, pa su dopuštali da se odluke donose i sa tri glasa, a zakon kaže da se odluke donose većinom glasova svih članova, znači sa šest glasova.

Sada su i Visoki savet sudstva i Državno veće tužilaca dobili po pet novih članova. Izabrale su ih kolege na neposrednim izborima u sudovima i tužilaštvima, ali je taj izbor potvrdila Narodna skupština. Novi članovi najviših pravosudnih tela neće imati nikakvog dodira sa onim što se događalo proteklih godina u pravosuđu – sa reizborom sudija i tužilaca i preispitivanjem tog reizbora. Međutim, pred novim članovima su i novi izazovi.

Sudija Apelacionog suda u Beogradu Omer Hadžiomerović naglašava da je reizbor sudija bila "strašna manipulacija političara sa javnošću”.

Opširnije o ovoj temi, čitajte OVDE.

Autor: Politika

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Jednostavno rešenje

    18.04.2016 14:32
    Nezavisno sudstvo
    A da se za izbor sudija i javnih tužilaca propiše jednostavan uslov koji postoji u SAD -a to je da sudija i tužioci pre izbora na tu funkciju moraju imati najmanje 20 godina staža u advokaturi?
    Ovim bi dobili sledeće:
    1.Ako bi sve sudije i tužioci bili istovremeno i članovi AK, odgovarali bi za svoj rad pred sudom časti svojih kolega
    2.20 godina staža omogućava da se stekne potrebna stručnost i iskustvo
    3.Svaki advokat sa najmanje 20 godina staža je nezavistan jer ima potreban broj klijenata i razradjenu kancelariju dovoljnu da sebi obezbedi prihod
    4.Na ovako birane sudije i tužioce politika ne utiče i nezavisni su u radu,jer za slučaj pritisaka imaju izbor da se vrate u advokaturu, odnpsno otkaz im ne urušava egzistenciju
    5.Koliko sudije i tužioci zavise od svoje plate i koliko su nesposobni da odu u advokaturu (gde ne rade samo jednu referadu,već raznu pravnu materiju da bi ekonomski opstali) govori podatak da su g-dja Boljević i ostali TUŽILI DRŽAVU i tražili da im se isplate sve zaostale plate . Otpuštanje i nereizbor su teško prihvatili, pa se stekao utisak da je biti sudija i tužilac socijalna kategorija, a ne važna funkcija po društvo
    6.U Srbiji ima oko 9.000,00 advokata koji kao nezavisna preofesija opstaju teško,ali opstaju.Primer iz Protesta advokata govori da su nezavisni i da ih je teško slomiti i pod uslovom da pet meseci ne rade i jedva preživljavaju.Pokazali su takodje da za razliku od nereizabranih sudija i tužilaca imaju bar osnovno ljudsko dostojanstvo.
  • Goxy

    18.04.2016 11:13
    Ovo su gluposti
    @Djura Oprasta

    Na žalost danas su najbolje sudije one stare, a ne ove nove, tako da je najviše kriminalizacije sud doživeo ne za vreme komunista ili socijalista (Miloševića) već za veme vladavine DOS-a i kvazidemokrata.
    Oni su do krajnjih granica nakrcali sudove svojim nestručnim i kriminalizovinim kadrovima, te vršili potom sortiranje sudija ne na osnovu njihove stručnosti, već po principu "ko nije sa nama, protiv nas je".

    Ko će to da nekog lustrira?
    Kriminalci iz DOS-a?
    Vlast će da lustrira opoziciju?
    Ili opozicija vlast?
    To pričaju ljudi koji su fašisti, a ne demokrate, jer kriminalaca ima najviše u strankama bivšeg DOS-a, pa nešto i kod SPS-a.
    Kakva lustracija?
    Ko je počini krivično delo, neka odgovara i to je sve.
    Zato služi zakon, a ne grupica bogom danih koja bi da lustrira one koje mrzi.
    Šta ćemo ako SNS krene da lustrira žute i crno-žute?


  • Djura Oprasta

    18.04.2016 10:25
    Sablja 1 je pokrenula stvari koje je trebao jos 6. Oktobar inicirati. Sledila bi Sablja 2,pa Sablja 3.
    Onda bi se vec moglo pricati o postenom sudstvu. Stari ,Milosevicev ,sistem nadgledanja svega
    *ajde da ga nazovemo DB) nije razmontira.,Prestrojili su se i ojacali novim vrednim informacijama,licencama,fransizama i naravno,novim kapitalom.Zovite ga Paralelnom (i/ili regularnom) Sluzbom . Nije valjda da verujete da su Sudije ostavili na miru i da ih nisu "uplanirali".

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija