Najveća količina alergena u vazduhu u poslednjih deset godina
U nedelji iza nas u vazduhu je zbirno bilo prisutno čak 16 različitih vrsta polena drveća, od ukupno 24 koliko je pod nadzorom. Među njima prednjači breza sa najvećim alergenim potencijalom, a tu su i grab, bukva, jasen, orah, dud, vrba, hrast, brest, javor, čempresi...
Za deset godina koliko u Agenciji za zaštitu životne sredine mere koncentracije polena, nikada se nije dogodilo da merni uređaji, raspoređeni na 19 mesta u Srbiji, bez Vojvodine, registruju toliku količinu alergena u vazduhu.
"To i ne bi bila neka vest za one koji pate od alergija da se moćni alergeni nisu ove godine pojavili znatno ranije. Udruženi, oni zadaju sugrađanima brojne tegobe. Uveliko nam se javljaju raspitujući se šta se to dešava sa koncentracijama polena drveća. Problem je što je on postao aktivan još 15. januara, iako mu je vreme od februara do polovine maja. Razlog eksplozije polenovih zrna drveća je topla i vlažna zima", kaže za "Politiku" Mirjana Mitrović-Josipović, koordinatorka za praćenje alergenog polena u Agenciji.
Šta se to desilo ove godine u odnosu na prethodne sezone i da li je bilo moguće sprečiti prevremenu vegetaciju?
"Lepo vreme usred zime i nagli skok temperature uzrok su naglog cvetanja drveća. Cvetni pupoljci nisu bili zatvoreni prethodnih meseci, a zbog blage zime nije bilo ni zimskog mirovanja njihovih fizioloških funkcija. Zato je i došlo do ranijeg pucanja pupoljaka, zrna su se samo raspršila i polen se našao u vazduhu pre vremena. To ipak nije nemoguće, dešavalo se sporadično, ali da bi se vegetacija probudila ranije potrebno je da se preklopi nekoliko parametara, uključujući određeni nivo padavina, vlažnost vazduha, temperaturu vazduha i tla... Ove godine sve to se i dogodilo", nabraja Mitrović-Josipović.
Da se broj novajlija alergičnih na polen drveća dramatično povećava ove sezone, potvrđuju i u Zavodu za plućne bolesti i tuberkulozu Beograda, gde na odeljenju za alergologiju i kliničku imunologiju svakog dana završi 20 novih pacijenta, uglavnom mladih.
Ceo tekst možete pročitati na sajtu Politike.
Autor: Politika
Komentari 4
Čučuk Stana
zivan
Kako da ne
Dobro, ne mora niko da govori o tome. Dišite.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar